Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Indra i Hensoldt opracują nowy radar do Eurofighterów

4 sierpnia 2020 r. hiszpańska firma Indra poinformowała, że rząd Hiszpanii wskazał konsorcjum złożone z tejże firmy i niemieckiej Hensoldt Sensors GmbH jako realizatora programu opracowania i budowy nowych stacji radiolokacyjnych z anteną aktywną AESA (Active Electronically Scanned Array) do samolotów bojowych Eurofighter.

Powstałe w ramach programu radary E-Scan Common Radar System Mk 1 (ECRS Mk 1) mają zostać zamontowane w hiszpańskich i niemieckich Eurofighterów. Program ma na celu długodystansową konsolidację narodowych możliwości w zakresie badań, rozwoju i produkcji nowoczesnych systemów radiolokacyjnych do samolotów bojowych, co ma się w przyszłości przełożyć na obniżenie kosztów i zredukowanie ryzyka technicznego opracowania analogicznych systemów w ramach programu FCAS (patrz WiT 12/2019).

Nowy radar ma znacząco zwiększyć możliwości operacyjne samolotów Eurofighter. Ma zapewnić większe niż dotychczas zdolności w zakresie wykrywania i identyfikacji celów powietrznych oraz naziemnych/nawodnych, ma być też bardziej odporny na zakłócenia. System ECRS Mk 1 ma ponadto dysponować możliwościami w zakresie walki radioelektronicznej. Będzie zdolny zarówno do monitoringu pracy urządzeń elektronicznych przeciwnika, jak i zakłócania ich pracy. Hiszpania zamierza wyposażyć wszystkie obecnie używane Eurofightery w nowe radary, co ma umożliwić utrzymanie eksploatacji nawet najstarszych maszyn wersji Tranche I do 2045 r.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: Hensoldt
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc