Zaloguj

Indra dostawcą elementów w programie VCR Dragón

25 sierpnia hiszpańska firma Indra ogłosiła, że w programie VCR (Vehículo de Combate sobre Ruedas, pol. kołowy wóz bojowy) Dragón (patrz WiT 8/2020) będzie dostawcą architektury elektronicznej i wyposażenia wartego 150 mln EUR tylko w I fazie programu, w ramach której Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Królestwa Hiszpanii (Ejército de Tierra) otrzymają 348 pojazdów. Podpisanie stosownej umowy spodziewane jest niebawem.

Indra, współuczestnik prac związanych z opracowaniem wozu VCR, będzie tym samym odpowiadać za dostawę systemu kierowania ogniem (wraz z optoelektroniką i komputerem balistycznym), co ma zapewnić zachowanie zdolności hiszpańskiego przemysłu oraz kontroli Hiszpanii nad kluczowym parametrem Dragóna – siłą ognia. Drugim ważnym elementem, który dostarczy Indra, będzie Mission System (dosł. system misji), to jest system cyfrowy pozwalający na prowadzenie operacji od ich planowania, przez realizację, aż po podsumowanie prowadzonych działań. Głównym komponentem jest oczywiście system zarządzania polem walki (BMS). Według deklaracji firmy, instalacja modułowego Mission System ma uczynić z VCR najbardziej cyfrowym pojazdem dostępnym na rynku. Ponadto jego modułowa architektura ułatwi jego naprawy i modyfikacje w ciągu całego cyklu życia. Ponadto Indra będzie odpowiadać za remonty i wsparcie eksploatacji floty VCR, która w przyszłości będzie liczyć blisko 1000 wozów.

Prace będą realizowane w ramach konsorcjum TESS Defense, odpowiedzialnego za opracowanie i produkcję VCR, a poza Indrą skupiającego takie firmy, jak: GDELS-Santa Barbara Sistemas, Sapa Placencia i Escribano Mechanical & Engineering. 

(Bartłomiej Kucharski) Foto: MO Hiszpanii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc