Zaloguj

Indonezyjski okręt desantowy zatonął w czasie sztormu

14 lipca pech dopadł Marynarkę Wojenną Indonezji, która w czasie sztormu w rejonie archipelagu Wysp Kangean utraciła okręt desantowy KRI Teluk Jakarta – jeden z serii dwunastu jednostek zakupionych z nadwyżek sprzętowych Bundesmarine.

Jednostka, która została zbudowana w 1979 roku w stoczni VEB Peenewerft w Wolgast w Niemieckiej Republice Demokratycznej, trafiła do Indonezji w 1994 roku. Według upublicznionych informacji, okręt wykonywał rutynowy rejs logistyczny, w czasie sztormu doszło do przecieku kadłuba, który zalał pomieszczenia maszynowni. Ze względu na sytuacje, dowódca rozkazał ewakuacje wszystkich znajdujących się na pokładzie – łącznie 55 osób. Wszyscy zostali uratowani przez dwie jednostki pływające, które dotarły w miejsce zdarzenia. Jeden z rozbitków został później przetransportowany do szpitala śmigłowcem.

Marynarka Wojenna Indonezji poinformowała, że wrak spoczął na dnie na głębokości około 90 metrów. Okoliczności zdarzenia ma ustalić specjalnie powołana do tego celu komisja.

Okręty transportowo-desantowe są ważnym elementem Marynarki Wojennej Indonezji – ze względu na warunki geograficzne tego państwa (liczne wyspy) służą do transportu sprzętu i personelu pomiędzy obszarami. Dodatkowo region jest często nawiedzany przez katastrofy naturalne, które wymagają przerzutu pomocy humanitarnej.

(Łukasz Pacholski) Foto: Marynarka Wojenna Indonezji
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc