Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indonezyjski Miecznik: cztery oferty w walce o zamówienie

Indonezja może być pierwszym eksportowym użytkownikiem fregat typu 30FFM, czyli budowanych dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony jednostek Mogami. Fot. Mitsui

11 marca Ministerstwo Obrony Indonezji ogłosiło, że w programie budowy serii fregat nowego typu wybór został zawężony do czterech potencjalnych oferentów pochodzących z Europy oraz Azji.

Powyższa lista obejmuje niderlandzką grupę stoczniową Damen (z typem SIGMA 10514), włoską grupę stoczniową Fincantieri (FREMM), brytyjską firmę Babcock (Arrowhead 140) oraz japońską stocznię Mitsui (30FFM). Zgodnie z deklaracjami władze w Dżakarcie planują zakup do trzech fregat rakietowych nowego typu, które dołączą do dwóch jednostek typu Martadinata (SIGMA 10514 wcielone do służby w latach 2017-2018). Kolejna trójka pozwoli na zastąpienie pozostałych w linii jednostek typu Ahmad Yani (eks-niderlandzkie Van Speijk odkupione przez Indonezję w latach 1986-1990).

Z całą pewnością zaskoczeniem może być obecność oferty japońskiej. Zgodnie z publicznymi deklaracjami rząd w Tokio oferuje sprzedaż do czterech fregat oraz udzielenie licencji na budowę kolejnej czwórki jednostek na terenie Indonezji. Całość ma związek z długofalowymi planami Ministerstwa Obrony Indonezji, które planują kontynuację zamawiania fregat w przyszłości.

Przewagą europejskich konkurentów jest m.in. doświadczenie marketingowe. Damen może wykorzystać fakt dostawy dwóch fregat oraz czterech korwet typoszeregu SIGMA. Fincantieri z programem FREMM odniosła sukcesy w Egipcie oraz Stanach Zjednoczonych, a Babcock prowadzi intensywną politykę marketingową, obejmującą m.in. Polskę.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Indonezyjski Miecznik: cztery oferty w walce o zamówienie”

  1. Za Holendrami stoją dobre doświadczenia z dotychczasowej współpracy, Włosi mają najlepszy okręt do walki, Brytyjczycy mają prosty, tani projekt, Japończycy mają trudną konkurencję i brak doświadczenia.
    Najbezpieczniej postawić na Holendrów.

  2. Ale by się chciało abyśmy my pozyskiwali wreszcie pełnoprawne bojowe okręty rakietowe typu korwety czy potem nawet fregaty razem z pełnym pakietem uzbrojenia plot i zop a do tego system wskazywania celów dalekiego zasięgu dla jednostek MW jak i naszych NDR-ów. Pomarzyć na razie można..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc