Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Indonezja zakończyła negocjacje w sprawie zakupu samolotów Rafale

Rząd Indonezji poinformował o zakończeniu negocjacji z Francją w sprawie zakupu 36 samolotów Dassault Rafale. Podpisanie umowy (najprawdopodobniej) nastąpi przy okazji spotkania prezydentów obu państw. Fot. Łukasz Pacholski

25 stycznia minister obrony Indonezji poinformował media, że rząd zakończył negocjacje z Francją w sprawie zakupu 36 wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. Zgodnie z deklaracją, obecnie obie strony oczekują na „aktywację wynegocjowanych zapisów”, co może oznaczać, że uroczyste podpisanie umowy odbędzie się przy okazji spotkania prezydentów obu państw.

Według upublicznionych informacji zakup samolotów wraz z pakietem uzbrojenia i wsparcia logistyczno-szkoleniowego może kosztować około 6 mld EUR. Francuskie maszyny mają pozwolić na wypełnienie luki sprzętowej, która pojawiła się po wycofaniu z linii odrzutowych maszyny bojowych Northrop F-5E/F Tiger II. Kontraktowi ma towarzyszyć offset ulokowany w Indonezji. Rafale mają być częścią programu modernizacji technicznej Sił Powietrznych Indonezji po zarzuceniu projektu zakupu rosyjskich Suchoj Su-35. Poza koncernem Dassault rząd w Dżakarcie prowadzi rozmowy z władzami Stanów Zjednoczonych i Boeingiem w sprawie zakupu niewielkiej partii F-15EX Eagle II.

Sprzedaż Rafale do Indonezji będzie kolejnym sukcesem marketingowym programu w ostatnich miesiącach. W listopadzie 2021 roku zawarto umowy na sprzedaż 30 maszyn do Egiptu (II transza) oraz 12 (używanych) do Chorwacji. Z kolei w grudniu 80 sztuk zamówiły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dodatkowo zakup niewielkiej partii rozważa Serbia, a w styczniu pierwsze Rafale należące do Grecji przebazowano z Francji do macierzystej bazy.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “Indonezja zakończyła negocjacje w sprawie zakupu samolotów Rafale”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc