Zaloguj

Indonezja chce nowych F-16

29 października dowódca Sił Powietrznych Indonezji ogłosił, że w ramach planu modernizacji technicznej tego rodzaju sił zbrojnych, Dżakarta chce kupić dwie eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72.

Powyższy, planowany, zakup to wynik analiz i dotychczasowych doświadczeń eksploatacyjnych – pierwsze F-16 dostarczono do tego kraju w latach 1989-90 (dwanaście F-16A/B Block 15OCU). W latach 2015-17 umowa objęła 24 płatowce F-16C/D Block 25 pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Air Force, które przed dostawą przeszły proces modernizacji. W ciągu lat służby utracono około pięciu egzemplarzy.

Deklaracje dotyczące chęci zakupu kolejnych F-16 pojawiają się w indonezyjskiej przestrzeni publicznej od blisko dwóch lat. Obecnie po raz pierwszy wskazano, że mowa o fabrycznie nowych maszynach, które są oferowane przez producenta oraz rząd Stanów Zjednoczonych poprzez procedurę FMS. W przypadku wersji Block 70/72, na ich zakup zdecydowały się dotychczas Bahrajn, Słowacja oraz Bułgaria. Dodatkowo do końca roku może zakończyć się proces kupna w dwóch kolejnych – Tajwanie oraz Maroku. Poza Indonezją publiczne deklaracje dotyczące chęci kupna nowych F-16 Block 70/72 ogłosiła m.in. Polska.

(ŁP) Foto: US Air Force
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc