Zaloguj

Indonezja chce kupić więcej haubic LG1

10 kwietnia indonezyjski blog „Defense Studies”, poświęcony zagadnieniom militarnym, napisał, że indonezyjska piechota morska (Korps Marinir) otrzymała z budżetu państwa 329 mld IDR (20 mln USD) na zakup siedmiu 105 mm haubic LG1 francuskiej spółki Nexter Systems.

Obecnie Korps Marinir ma w uzbrojeniu 20 haubic LG1 Mk II, kupionych we Francji w 1996 r. Teraz w grę wchodzi zakup wersji Mk III. „Defence Studies” twierdzi, że Indonezja rozważa zakup większej liczby LG1 także dla artylerii wojsk lądowych (Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Darat), aby zastąpić nimi wyeksploatowane 76 mm haubice górskie M-48 (B-1A1-I) jeszcze jugosłowiańskiej produkcji, których Indonezja ma 96 sztuk, z czego 34 w czynnej służbie.

Indonezyjscy wojskowi skierowali swą uwagę akurat na LG1, gdyż jest to lekkie (1,5 t) i łatwe do przerzutu (w C-130 mieszczą się cztery haubice) działo. A najwyraźniej doświadczenia z eksploatacji LG1 Mk II są pozytywne. Dotąd największym artyleryjskim zamówieniem Indonezji w Nexter Systems był zakup 55 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym CAESAR.

Przymiarki do zakupu kolejnych LG1 trwają w Indonezji od 2018 r., kiedy rozważano nabycie haubic dla trzech dywizjonów artylerii, w tym jednego Korps Marinir. Miało to wówczas kosztować 1093,5 mld IDR (~82,2 mln USD). Na finalizacji tych planów najwyraźniej stanął stan indonezyjskiego budżetu. Teraz widać, że Indonezja na razie zmniejszyła swe ambicje z trzech dywizjonów do mniej więcej trzech baterii. O ile nawet te skromne plany dojdą do skutku. Z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa część państw regionu (Tajlandia, Malezja) już ogłosiły wstrzymanie zakupów drogiego uzbrojenia jak okręty czy statki powietrzne.

(AMM) Foto: TNI
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc