Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Indie wypożyczą wielozadaniowe śmigłowce pokładowe

Indie planują leasing 24 wielozadaniowych śmigłowców, które mają pozwolić na utrzymanie potencjału po wycofaniu ze służby śmigłowców Chetak. Fot. US Navy

10 maja dowództwo Marynarki Wojennej Indii poinformowało o zatwierdzeniu projektu leasingu 24 wielozadaniowych śmigłowców pokładowych, które mają stanowić przejściowe rozwiązanie do czasu wdrożenia do produkcji wiropłatów programu NUH (Naval Utility Helicopter).

Leasing fabrycznie nowych wielozadaniowych śmigłowców ma obejmować okres przynajmniej dwóch lat. Taka liczba (24 sztuk) ma pozwolić na wypełnienie podstawowych potrzeb operacyjnych lotnictwa morskiego, które musi wycofać z linii obecnie eksploatowane śmigłowce HAL Chetak. Wśród głównych zadań wymienia się operacje poszukiwawczo-ratownicze, ewakuację poszkodowanych, wsparcie operacji morskich o niskiej intensywności. Proces wyboru podmiotów, które mogą dostarczyć “tymczasowe” wiropłaty rozpoczął się w październiku 2020 roku, kiedy Indie rozesłały zapytania o informację do producentów i firm świadczących usługi. Nadesłane odpowiedzi pozwoliły na przygotowanie dalszej części dokumentacji – ma ona trafić wyłącznie do producentów wiropłatów. Obecnie Indie nie informują o szczegółach dotyczących listy, jednak na rynku nie ma dużej liczby podmiotów, które są w stanie dostarczyć lotnictwu śmigłowce.

W ramach programu NUH Indie są zainteresowane zakupem do 111 wiropłatów. Według obecnych planów mają charakteryzować się maksymalną masą startową dochodzącą do 5 ton i stanowić uzupełnienie dla już zamówionych w Stanach Zjednoczonych 24 wielozadaniowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk oraz 123 planowanych do zakupu maszyn tej klasy. W przypadku NUH część przedstawicieli władz indyjskich wskazuje na możliwość zakupu HAL Dhruv, jednak dotychczas nie podjęto wiążących decyzji.

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc