Zaloguj

Indie ogłaszają plan zakupu samolotów bojowych

2 lipca Ministerstwo Obrony Indii ogłosiło, że rząd zatwierdził plan zakupu 33 wielozadaniowych samolotów bojowych, których dostawcami będą firmy rosyjskie oraz indyjskie. Dodatkowo zatwierdzony projekt zakłada modernizację już eksploatowanych MiG-ów-29. 

W ramach pakietu, o wartości 2,4 mld dolarów, rząd Indii autoryzował zakup 21 fabrycznie nowych samolotów MiG-29 oraz modernizację 59 już eksploatowanych maszyn powyższej rodziny. Dodatkowo Hindustan Aeronautics Ltd. ma otrzymać kontrakt na dostarczenie Siłom Powietrznym Indii 12 samolotów Su-30MKI, które są montowane na rosyjskiej licencji. 

Informacje o planowanej transakcji pojawiały się w mediach od dłuższego czasu, jednak w przypadku Indii problemem jest wydłużony proces decyzji. Ostatnie incydenty graniczne z Chinami, zdaniem komentatorów, mogły przyspieszyć część projektów modernizacji sił zbrojnych. 

W przypadku samolotów MiG-29, wszystkie zostały zmodernizowany w ostatnich latach przez przemysł rosyjski do wersji MiG-29UPG. Trudno z tego powodu określić, jak miałby być kolejny pakiet przeznaczony dla samolotów.  

W przypadku Su-30MKI, HAL zakończył dostawy 272 samolotów w marcu bieżącego roku. Stanowią trzon uderzeniowy lotnictwa wojskowego Indii. W styczniu bieżącego roku zakończono proces integracji konstrukcji z pociskami przeciwokrętowymi BrahMos. Według części publikacji, braki sprzętowe powodują, że HAL może liczyć na kolejne zamówienia w celu przezbrojenia kolejnych czterech eskadr samolotów bojowych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Indie ogłaszają plan zakupu samolotów bojowych”

  1. Tylko głupcy kupują złom żydowskich, terrorystycznych, bandyckich USA bo to przereklamowane złomy gdyż co chwilę spadają z nieba jak kaczki ( F35, F15 itd) albo łamią się na połowę przy lądowaniu lub spadają z lotniskowców do Oceanu, a polskie pisowskie oszołomy są na 1 miejscu do wkładania pieniędzy bankrutowi z USA do kieszeni

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc