Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IMDEX Asia 2023: Nowy izraelski system przeciwtorpedowy

Zasada działania nowego systemu przeciwtorpedowego. Fot. Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

4 maja w trakcie odbywającego się w Singapurze międzynarodowego salonu morskiego IMDEX Asia 2023, izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems Ltd. wraz ze swoim podwykonawca, spółką DSIT Solutions Inc., zaprezentowali system przeciwtorpedowy do okrętów nawodnych Torbuster SP.

Uzbrojenie torpedowe stanowi podstawowy oręż okrętów podwodnych przeznaczony do rażenia jednostek nawodnych i podwodnych, stanowiąc przy tym bardzo poważne dla nich zagrożenie, szczególnie w związku z bardzo szybkim rozwojem elektroniki, implementowanej w ich układach naprowadzania. Tym samym skuteczne zmylenie lub zniszczenie zbliżającego się podwodnego pocisku jest coraz trudniejsze.

Jedną z najnowszych propozycji obrony przez tym zagrożeniem jest izraelski Torbuster SP (Surface Platform). Stanowi on ostatnie ogniwo w systemie przeciwtorpedowym, przeznaczony jest bowiem do kompleksowej obrony przed zbliżającymi się torpedami bez względu na sposób ich naprowadzania na cel (pasywny czy aktywny).

Wabik systemu Torbuster SP załadowany na wyrzutnię, która notabene przypomina wyrzutnię celów pozornych przeciw zbliżającym się kierowanym pociskom przeciwokrętowym. Fot. Rafael Advanced Defense Systems

Dane niezbędne do właściwego wykorzystania tego wabika wypracowywane są na podstawie analizy informacji pozyskanych przez dwa systemy hydrolokacyjne: pracujący na średniej częstotliwości sonar DSIT Solutions BlackFish, którego przetworniki można zainstalować w opływce podkilowej (HMS) lub w gruszce dziobowej (BMS). Drugim ze wspomnianych systemów jest system ostrzegający o zbliżającym się zagrożeniu  Torpedo Defense & Alert Sonar (TDAS) MonkFish tego samego producenta. Umieszczony w opływce podkilowej zespół jego przetworników może pracować w trybie aktywnym, pasywnym lub namierzaniu. Zaawansowane algorytmy zaimplementowane w oprogramowaniu TDAS umożliwić mają szybkie i precyzyjne wykrycie i sklasyfikowanie zagrożenia. W zależności od stwierdzonego układu naprowadzania zbliżającego się pocisku wabiki systemu Torbuster mogą wytwarzać sygnaturę akustyczną o większym natężeniu niż legitymuje się nosiciel (dla torped pasywnych). W przypadku aktywnego układu naprowadzania wabiki emitują sygnały zakłócające jego pracę. W obydwu przypadkach celem jest zwabienie torpedy w bezpośrednią bliskość wabi tak by zainstalowany wewnątrz ładunek wybuchowy spowodował trwałe uszkodzenie pocisku lub wręcz jego całkowitą eliminację w bezpiecznej odległości od nosiciela.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc