Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

ILA 2022: Airbus H225 napędzany zrównoważonym paliwem lotniczym

Podczas ILA 2022 Airbus poinformował o kolejnym etapie testów śmigłowca H225 napędzanego paliwem SAF. Fot. Airbus.

Podczas Międzynarodowych Targów Lotnictwa i Kosmonautyki ILA Berlin Air Show (niem. Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung) koncern Airbus poinformował o dziewiczym locie śmigłowca H225 napędzanego tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym.


Był to pierwszy lot, w którym obydwa silniki turbowałowe Safran Makila 2 napędzające śmigłowiec były zasilane zrównoważonym paliwem lotniczym SAF (sustainable aviation fuel). Pierwszy test miał miejsce w listopadzie 2021 r., jednakże wówczas tylko jeden z dwóch silników był nim zasilany. Test z listopada ub. r. był jednym z etapów szeroko zakrojonych testów wpływu wykorzystania nowego paliwa na śmigłowiec. Według koncernu Airbus, testy będą kontynuowane z wykorzystaniem różnych typów śmigłowców z różnymi silnikami i różnych kompozycji paliwa w celu uzyskania certyfikacji umożliwiającej wykorzystanie wyłącznie SAF do napędzania śmigłowców do 2030 r.

Stefan Thome, wiceprezes Airbus Helicopters, powiedział, że „ten lot z SAF napędzającym dwa silniki H225 jest ważnym kamieniem milowym dla przemysłu lotniczego”. Ma on „oznaczać nowy etap w naszej drodze do certyfikacji wykorzystania 100% SAF w naszych śmigłowcach”. Ma to, zdaniem Thomego, umożliwiać redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 90%. Wpisuje się to w strategię firmy, obliczoną na redukcję emisji CO2 podczas użytkowania śmigłowców o 50% do 2030 r., co umożliwi redukcję śladu węglowego przy zachowaniu dotychczasowych osiągów. Do 2050 r. wykorzystanie SAF w lotnictwie może odpowiadać za 50÷75% redukcji emisji CO2 w branży lotniczej. Obecnie produkcja SAF stanowi zaledwie jeden promil całkowitej produkcji paliw lotniczych, lecz Airbus spodziewa się, że w najbliższych latach nastąpi skokowy wzrost udziału produkcji SAF w całkowitym wolumenie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “ILA 2022: Airbus H225 napędzany zrównoważonym paliwem lotniczym”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc