Zaloguj

III edycja Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów

8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się III edycja konferencji Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów. Fot. Śląski Klaster Lotniczy

8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się III edycja konferencji Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Przemysł dronowy, lotniczy i kosmiczny jako sektory gospodarcze umożliwiające rozwój regionu”.

Konferencję otworzyli zaproszeni goście: Marcin Ociepa (Wiceminister Obrony Narodowej), Wojciech Kałuża (Wicemarszałek Województwa Śląskiego), Krzysztof Krystowski (Prezes Śląskiego Klastra Lotniczego). Podobnie jak dwie poprzednie edycje, Dni Lotnictwa i Dronów, była to okazja do kontynuacji rozmów dotyczących korzyści jakie niosą za sobą rozwój przemysłu tego sektora oraz zastosowanie platform bezzałogowych w przyszłości. Eksperci podsumowali również dwa ostatnie lata lotnictwa w czasie COVID-19, a także przeanalizowali kierunki rozwoju branży po pandemii.

Podczas konferencji miały miejsce m.in. pokazy platform bezzałogowych, których najbardziej widowiskowym elementem była symulowana akcja poszukiwawczo-ratunkowa, gdzie bezzałogowiec wyposażony w kamerę termowizyjną oraz kamerę światła dziennego najpierw znajduje osobę poszukiwaną, potem zostaje wysłana ekipa ratunkowa, a następnie drugi bezzałogowiec dostarcza niezbędny defibrylator, którego użycie znacząco zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia osoby poszkodowanej. Dostarczenie defibrylatora za pomocą platformy latającej trwa kilka minut, samochód natomiast z potrzebnym sprzętem może napotkać na swojej drodze mnóstwo przeszkód, w tym korki na drodze. Tego typu procesy są zauważalne przez ekspertów, co widać m.in. po publikacjach na stronach Zespołu Badań i Analiz Militarnych – jednego z patronów medialnych wydarzenia.

8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się III edycja konferencji Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Przemysł dronowy, lotniczy i kosmiczny jako sektory gospodarcze umożliwiające rozwój regionu”. Fot. Śląski Klaster Lotniczy

Rola platform bezzałogowych w naszym życiu codziennym systematycznie rośnie. Są one kupowane przez różnorodne służby porządku publicznego (m.in. Straż Pożarną oraz Policję) i są wykorzystywane do działań poszukiwawczo-ratowniczych bądź patrolowo-prewencyjnych (w tym dozoru na wybranych obszarach dróg). Obok samych platform drugim ważnym segmentem jest rosnący rynek usług i aplikacji, które umożliwiają rozszerzenie wachlarza zadań zgodnie z potrzebami użytkowników. To z kolei sprawia, że w ciągu najbliższych lat bezzałogowce staną się ważnym elementem życia codziennego.

Impreza wpisała się już na stale do kalendarza lotniczych wydarzeń w Polsce. Śląsk, mimo że powszechnie nie jest kojarzony z lotnictwem, jest ważnym ośrodkiem tego przemysłu w kraju, a Śląski Klaster Lotniczy jest jednym z piętnastu Krajowych Klastrów Kluczowych wybranych przez Ministerstwo Rozwoju.

Organizatorem Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów był Śląski Klaster Lotniczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a patronami honorowi byli Ministerstwo Infrastruktury, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Patentowy RP, Polska Agencja Kosmiczna, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Pracodawcy RP, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, Prezydent Bielska-Białej i Starosta Powiatu Bielskiego.

8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się III edycja konferencji Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Przemysł dronowy, lotniczy i kosmiczny jako sektory gospodarcze umożliwiające rozwój regionu”. Fot. Śląski Klaster Lotniczy

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc