Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IDET 2023 ‒ Bojowe wozy piechoty CV90 dla Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej

Bojowy wóz piechoty CV90 MKIV prezentowany podczas tegorocznej wystawy IDET 2023 w Brnie. Fot. Andrzej Kiński.

Podczas rozpoczętych w Brnie 24 maja Międzynarodowych Targach Techniki Wojskowej i Służb Ochrony Porządku IDET 2023 poinformowano o podjęciu kluczowych decyzji związanych z zakupem nowych gąsienicowych bojowych wozów piechoty, które w Siłach Zbrojnych Republiki Czeskiej (Armáda České republiky, AČR) zastąpią przestarzałe BVP-2.

Pierwsza informacja dotyczyła decyzji czeskiego rządu o zgodzie na zakup w Szwecji bojowych wozów piechoty CV90 MkIV za 59,7 mld CZK brutto (ok. 2,2 mld USD), których ostatecznie będzie 246, a nie 210 jak informowano wcześniej BAE Systems oferuje CV90 w Czechach we współpracy z VOP CZ (zbiam.pl)  Kolejny krok w stronę zakupu CV90 MkIV przez Czechy (zbiam.pl). Druga mówi, że jeszcze tego samego dnia na wynegocjowanych wcześniej ‒ umowie międzyrządowej i umowie z wykonawcą ‒ w tej sprawie złożył Lubor Koudelka, szef Wydziału Uzbrojenia praskiego resortu obrony. Najpierw zawarta została umowa międzyrządowa pomiędzy rządem Republiki Czeskiej a władzami Królestwa Szwecji, reprezentowanymi przez Administrację Zaopatrywania Sił Zbrojnych (Försvarets materielverk, FMV), a następnie podpisano umowę trójstroną, którą sygnowali przedstawiciele władz Czech i Szwecji oraz firmy BAE Systems Hägglunds.

Kierunkową decyzję o zakupie przez Czechy bojowych wozów piechoty BAE Systems CV90 MkIV podjęto w lipcu ubiegłego roku, co umożliwiło rozpoczęcie negocjacji z władzami Królestwa Szwecji (transakcja realizowana jest na drodze umowy międzyrządowej) i producenta Czechy kupią samoloty F-35 i bojowe wozy piechoty CV90 (zbiam.pl). Prowadzone ze zmiennymi kolejami losu od dziewięciu (sic!) lat postępowanie było związane z postawionym przez NATO przed  AČR celem sformowania do 2026 r. ciężkiej brygady wojsk lądowych. Minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová zadeklarowała, że w realizacji umowy wezmą udział przedsiębiorstwa czeskiego przemysłu obronnego, na które przypadnie co najmniej 40% wartości kontraktu.

„Zakup bojowych wozów piechoty to kamień milowy na drodze do utworzenia ciężkiej brygady, a także modernizacji całych sił zbrojnych i wzmocnieniu naszych zdolności obronnych” ‒ powiedziała minister Černochová.

Wybór CV90 jest w Czechach uzasadniany tym, że ten wóz bojowych spełnił wszystkie wymagania techniczno-operacyjne postawione przez AČR, a dodatkowo jest rozpowszechniony w europejskich państwach NATO i obecnie jest jedyną w swej klasie europejską konstrukcją, która ma za sobą chrzest bojowy (duńskie i norweskie wozy w Afganistanie). Wpływ na decyzję czeskich władz miał również fakt, że analogiczne pojazdy zakupiła niedawno sąsiednia Republika Słowacka – 152 wozy odmiany z 35 mm armatą za 1,688 mld EUR brutto Słowacja zawarła umowę na zakup bojowych wozów piechoty CV90 (zbiam.pl).

Republika Czeska ostatecznie kupi 246 wozów rodziny CV90 MkIV (początkowo planowano 210 i 36 w opcji), w tym 29 wozów wsparcia technicznego, a także pakiet szkoleniowy i części zamienne oraz inne usługi dodatkowe. Wozy bojowe będą uzbrojone w 30 mm armaty Northrop Grumman Mk44 Bushmaster II. Decyzja o zamówieniu od razu 246 wozów wynikała z potrzeb utworzenia zapasu sprzętu, ciągłego wzrostu cen uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także rozwoju sytuacji międzynarodowej. Jeśli chodzi o cenę, to czas naglił, ponieważ ważność szwedzkiej oferty cenowej złożonej w ubiegłym roku upływała 30 czerwca br. Udało ją się utrzymać także ze względu na współpracę w procesie zakupu z Republiką Słowacką. Do 2025 r. ma zostać podpisana dodatkowa umowa określająca udział czeskich firm we wsparciu eksploatacji sprzętu w całym jego cyklu życia. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2026-2030.

Z kolei minister obrony Królestwa Szwecji Pal Jonson skomentował zawartą umowę w następujący sposób: „Wraz z dziś podpisaną umową witamy Republikę Czeską w rosnącej rodzinie użytkowników bojowych wozów piechoty CV90. To pojazd opracowany z myślą o działaniach w najcięższych warunkach i trudnym terenie, który został także sprawdzony w walce podczas międzynarodowych misji ekspedycyjnych. Wprowadzenie [w AČR] tego zaawansowanego, opracowanego w Szwecji wozu bojowego przyczyni się nie tylko do wzmocnienia czeskich sił zbrojnych, ale i wzmocnienia całego NATO”.

Co najmniej 40% udział lokalnego przemysłu w realizacji kontraktu ma być nie tylko spełnieniem wymogu zapisanego w wymaganiach, ale także szansą dla czeskich przedsiębiorstw włączenia się do międzynarodowych łańcuchów dostaw i zdobycie zamówień eksportowych. Koordynować współpracę ma producent pojazdów ‒ BAE Systems-Hägglunds, który jeszcze przed podpisaniem umowy bazowej zawarł porozumienia z głównymi czeskimi poddostawcami: VOP CZ, VR Group a.s., Excalibur Army, Meopta i Ray Service. Łącznie w program ma być zaangażowanych ok. 30 lokalnych firm, a ich udział ma „znacząco przekroczyć” wyznaczoną granicę 40%.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc