Zaloguj

IDET 2021. Tatra Trucks dostarczy cysterny Siłom Zbrojnym Republiki Czeskiej

Cysterna paliwowa CAPL-16M1 na podwoziu Tatra Force 815-7 8×8. Fot. Andrzej Kiński

7 października, podczas brneńskiej wystawy IDET 2021 (International Fair of Defence and Security Technology), przedstawiciele spółki Tatra Trucks a.s. i państwowej firmy VOP CZ, s.p. podpisali z praskim resortem obrony umowę na dostawę 18 pojazdów rodziny Tatra Force jako nowych mobilnych cystern paliwowych dla Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (Armáda České republiky, AČR). Kontrakt ten nawiązuje do analogicznej umowy z zeszłego roku.

Tatra Trucks dostarczy AČR podwozia pod cysterny, które przejmie państwowa firma VOP CZ celem zamontowania na nich zabudów specjalistycznych. Partnerem w tym przedsięwzięciu będzie firma KOBIT spol. s.r.o., która wyprodukuje i dostarczy nadwozia cysternowe. Łącznie kontrakt dotyczy 15 podwozi Tatra Force 815-7 8×8 do zabudów typu cysterna CAPL-16M1 i trzech ciągników siodłowych Tatra Force 815-7 6×6 do holowania zbiorników paliwa na naczepach CNS. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2022-2023.

Obecny kontrakt jest realizacją opcji zawartej w kontrakcie z września 2020 r. na siedem podwozi pod cysterny i dwa ciągniki za 252 mln CZK brutto. Cysterny trafią do trzech baz lotniczych, a mianowicie: Praha-Kbely, Čáslav i Náměšť nad Oslavou.

Cysterna CPL-16M1 jest przeznaczona, jako specjalny pojazd paliwowy ze zbiornikiem o pojemności do 17 300 litrów, do obsługi samolotów wg standardów obowiązujących w NATO. Ciągniki w układzie 6×6 są zaś łączone z naczepami cysternowymi CNS ze zbiornikiem o pojemności od 34 000 do 45 000 litrów paliwa. Oba typy samochodów wyposażone są w wojskowe kabiny konstrukcji Tatry, możliwe do dodatkowego opancerzenia. Pojazdy będą dostosowane do założenia zestawu mobilnego kamuflażu wielozakresowego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc