Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

IAI wznawia produkcję skrzydeł dla samolotów F-16 Fighting Falcon

Koncern IAI poinformował o wznowieniu linii produkującej skrzydła przeznaczone do wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D FIghting Falcon. Fot. IAI

2 września izraelski koncern Israel Aerospace Industries poinformował o wznowieniu produkcji skrzydeł przeznaczonych do wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. Współpraca obu firm, która rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, ma związek z rosnącym zapotrzebowaniem producenta samolotów na jego podzespoły.

Wznowienie produkcji to wynik sukcesów korporacji Lockheed Martin, która w ciągu ostatnich lat sprzedała ponad sto fabrycznie nowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Montaż ostateczny pierwszych z nich odbywa się w zakładach w Greenville w Południowej Karolinie. IAI jest wieloletnim partnerem, który dostarcza komponenty do różnych typów samolotów odrzutowych produkowanych przez przemysł amerykański oraz eksploatowanych w siłach zbrojnych tego kraju. Można tu wymienić m.in. Lockheed Martin F-35 Lightning II oraz Northrop T-38 Talon.


W przypadku wznowienia produkcji skrzydeł, dotychczas F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 zostały sprzedane do Bahrajnu (montaż pierwszego egzemplarza zbliża się do końca, a dodatkowo nie można wykluczyć zamówienia kolejnej partii), Słowacji, Bułgarii (obecnie władze rozpoczęły procedurę zakupu kolejnych ośmiu egzemplarzy), Maroka oraz Tajwanu. Dodatkowo Lockheed Martin wraz z administracją federalną prowadzą działania, które mogą zaowocować sprzedażą kolejnych samolotów. Wśród potencjalnych kierunków wymienia się m.in. Kolumbię, Filipiny, Wietnam, Polskę.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc