Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

HYDIS² z rekomendacją finansowania Komisji Europejskiej

Fot. Łukasz Pacholski

2 sierpnia koncern MBDA poinformował, że Komisja Europejska zaproponowała finansowanie projektu systemu obrony przed zagrożeniami hipersonicznymi, który kryje się pod kryptonimem HYDIS².

Jak wskazuje komunikat MBDA, pozytywna decyzja Komisji Europejskiej zapadła 12 lipca. Projekt ma być jednym z elementów finansowania poprzez Europejski Fundusz Obronny 2023.

Ta europejska inicjatywa, która jest pracą konsorcjum składającego się z podmiotów znajdujących się w 16 państwach Europy (bez udziału Polski), ma na celu wypełnienie luki pomiędzy obecnie eksploatowanymi systemami obrony antyrakietowej (przede wszystkim THAAD, SM3 oraz PAC3, SM6 czy SM2). Głównym realizatorem prac konsorcjum jest koncern MBDA, w tym narodowe oddziały z Francji, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii. Poza nimi można wymieniać także ROXEL France, ArianeGroup, Lynred, Thales, ONERA, Bayern-Chemie, TDW, DLR, OHB, AVIO Aero, AVIO, C.I.R.A., GKN Fokker, TNO.

HYDRIS² znajduje się obecnie na etapie trzyletniej fazy koncepcyjnej, w czasie której rozważane są różne opcje i rozwiązania docelowe. Podobnie jak w przypadku trendów ogólnoświatowych, europejska koncepcja zakłada dwa kluczowe elementy walki z zagrożeniem hipersonicznym – wczesne wykrycie i precyzyjne określenie kierunku lotu, a także odpowiednia szybkość pojazdu przechwytującego, który ma szybko dotrzeć do zagrożenia i unieszkodliwić je przed ewentualną zmianą kursu. W tym celu ważnym jest nasycenie rejonu zagrożenia przez systemy obserwacji radiolokacyjnej umieszczone na lądzie, w powietrzu oraz na morzu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc