Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Homar w Waszyngtonie

19 października Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że przekazało stronie amerykańskiej Letter of Request w sprawie dostawy artyleryjskiego systemu rakietowego HIMARS, który ma stanowić fundament programu Homar.

W ramach komunikatu upublicznionego na stronach resortu mowa o chęci zakupu przez Polskę jednego dywizjonu HIMARS, który bazuje na wyrzutniach M142. Przekazany LoR ma trafić do władz federalnych, a zgodę na potencjalną sprzedaż eksportową poprzez procedurę FMS ma wydać w najbliższych tygodniach Departament Stanu. Tym samym Polska chce pójść drogą, m.in. Rumunii, która zdecydowała się na zakup z półki systemu HIMARS w konfiguracji armii amerykańskiej.

Obok wyrzutni, partii pocisków oraz pojazdów logistycznych i dowodzenia, pakiet ma objąć także standardowy zestaw wsparcia szkolno-logistycznego. Stosowny dokument zostanie upubliczniony przez Departament Stanu po wydaniu zgody na sprzedaż, co najprawdopodobniej jest tylko formalnością ze względu na stosunki pomiędzy państwami. Wówczas będzie możliwe poznanie maksymalnej wartości kwoty, którą Warszawa wyda na zakup pierwszego dywizjonu. Przypomnijmy, według zapotrzebowania Wojsko Polskie potrzebuje minimum trzech dywizjonów artyleryjskich wyrzutni rakietowych nowego pokolenia.

(ŁP) Foto: USMC
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc