Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Holowniki dla Marynarki Wojennej zbuduje Remontowa Shipbuilding S.A.

31 maja Inspektorat Uzbrojenia poinformował Redakcję, że program budowy sześciu holowników dla Marynarki Wojennej posuwa się do przodu i w czerwcu ma dojść do podpisania, długo oczekiwanego, kontraktu.

Obecnie, po zapoznaniu się z orzeczeniem KIO, Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje się do podpisania umowy ze stocznią Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Tym samym skończy się, trwająca od grudnia 2014 roku, epopeja związana z zakupem nowych jednostek pływających dla Marynarki Wojennej.

Przypomnijmy, wybór stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska miał miejsce w połowie listopada ubiegłego roku. W pokonanym polu znalazły się dwie inne oferty – konsorcjum składające się z Stoczni Remontowej Nauta S.A. oraz Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. próbowało, bezskutecznie, walczyć o zmianę werdyktu w Krajowej Izbie Odwoławczej. Na początku roku Inspektorat Uzbrojenia unieważnił całe postępowanie ze względu na zastosowanie artykułu 93 ust.1 pkt 7 ustawy PZP, jednak powyższa próba spotkała się z walką gdańskiej stoczni w KIO, co jak widać zakończyło się sukcesem.

Biorąc pod uwagę ostatnie deklaracje polityczne, kontrakt na zakup holowników może być jednym z nielicznych umów na pozyskanie nawodnych jednostek pływających dla Marynarki Wojennej. Obok nich rysuje się także możliwość zamówienia drugiego niszczyciela min Kormoran II, który także powstanie w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku. Priorytetem mają być natomiast okręty podwodne.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski

 

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc