Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Holowniki dla Marynarki Wojennej zbuduje Remontowa Shipbuilding S.A.

31 maja Inspektorat Uzbrojenia poinformował Redakcję, że program budowy sześciu holowników dla Marynarki Wojennej posuwa się do przodu i w czerwcu ma dojść do podpisania, długo oczekiwanego, kontraktu.

Obecnie, po zapoznaniu się z orzeczeniem KIO, Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje się do podpisania umowy ze stocznią Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Tym samym skończy się, trwająca od grudnia 2014 roku, epopeja związana z zakupem nowych jednostek pływających dla Marynarki Wojennej.

Przypomnijmy, wybór stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska miał miejsce w połowie listopada ubiegłego roku. W pokonanym polu znalazły się dwie inne oferty – konsorcjum składające się z Stoczni Remontowej Nauta S.A. oraz Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. próbowało, bezskutecznie, walczyć o zmianę werdyktu w Krajowej Izbie Odwoławczej. Na początku roku Inspektorat Uzbrojenia unieważnił całe postępowanie ze względu na zastosowanie artykułu 93 ust.1 pkt 7 ustawy PZP, jednak powyższa próba spotkała się z walką gdańskiej stoczni w KIO, co jak widać zakończyło się sukcesem.

Biorąc pod uwagę ostatnie deklaracje polityczne, kontrakt na zakup holowników może być jednym z nielicznych umów na pozyskanie nawodnych jednostek pływających dla Marynarki Wojennej. Obok nich rysuje się także możliwość zamówienia drugiego niszczyciela min Kormoran II, który także powstanie w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku. Priorytetem mają być natomiast okręty podwodne.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc