Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Holandia kolejnym użytkownikiem BBJ

11 kwietnia władze holenderskie poinformowały o szczegółach programu wymiany samolotu przeznaczonego do przewozu państwowych VIP.

Wzorem Białorusi i Polski, Holendrzy zdecydowali się na zakup fabrycznie nowego samolotu Boeing 737BBJ (VIPowska wersja 737-700), który ma zostać dostarczony do Holandii w 2018 roku i otrzymać rejestrację PH-GOV. Zabudowa wnętrza zostanie przeprowadzona w zakładach Woensdrecht Fokker Services i ma wejść do eksploatacji w 2019 roku. Według danych rządowych, całość ma kosztować około 90 mln euro i będzie skonfigurowany do przewozu 24 pasażerów.

Nowy samolot do przewozu VIP zastąpi wycofany z eksploatacji samolot Fokker F70, który został sprzedany australijskiej linii lotniczej Alliance Airlines za 3,7 mln euro. BBJ ma służyć do przewozów rządowych VIP oraz członkom rodziny królewskiej, w ostatnich latach średni czas eksploatacji VIPowskiego F70 wynosił około 480 godzin. Wybór konstrukcji Boeinga ma związek z faktem, że przyszły PH-GOV będzie eksploatowany przez personel linii lotniczych KLM, dla których standardowym samolotem pasażerskim segmentu wąskokadłubowego są właśnie maszyny rodziny 737NG. Początkowo, wzorem Polski, ogłoszono przetarg w którym wpłynęły cztery oferty, które zostały odrzucone przez zamawiającego i pozwoliło to na realizację bezpośrednich negocjacji z Boeingiem.

(ŁP) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc