Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

HMS Forth wyruszył na próby morskie

30 sierpnia stocznię koncernu BAE Systems w Scotstoun opuścił okręt patrolowy HMS Forth, pierwszy z serii patrolowców typu River Batch 2 budowanych na zamówienie Royal Navy.

Jednostka, która została zamówiona w sierpniu 2014 roku, została zwodowana 20 sierpnia 2016 roku. Budowa odbywała się w stoczni w Govan, a wyposażanie realizowano w Scotstoun. Ogółem Brytyjczycy zamówili pięć jednostek serii Batch 2, które mają zastąpić trzy obecnie wykorzystywane patrolowce, a także odciążyć w mniej wymagających zadaniach fregaty rakietowe – mowa przede wszystkim o misjach antynarkotykowych na Karaibach czy patrolach na Morzu Śródziemnym i w pobliżu Rogu Afryki.

Patrolowce typu River Batch 2 charakteryzują się wypornością 2000 ton, kadłubami o wymiarach 90,5x13 metrów, prędkością maksymalną 24 węzłów oraz autonomicznością 35 dni. Załoga składa się z 34 osób, a dodatkowo na pokładzie przygotowano przestrzeń do zabrania kolejnych 36. Uzbrojenie składa się z 1 automatycznej armaty kalibru 30 mm oraz lekkiej broni strzeleckiej. Na rufie wygospodarowano miejsce dla lądowiska, przeznaczonego m.in. dla śmigłowca AW101 Merlin.

Patrolowce typu River są popularnym produktem koncernu BAE Systems. Poza pięcioma w wersji Batch 2 budowanymi dla Royal Navy oraz czwórką obecnie eksploatowanych Batch 1 dwa okręty zamówiła Tajlandia (powstają na licencji w stoczni Bangkok Dock Co.), a trzy zamówił Trynidad i Tobago, jednak ostatecznie cała trójka trafiła do Brazylii. Powyższe państwo zakupiło także licencję na budowę kolejnych, jednak dotychczas nie rozpoczęło prac.

(ŁP) Foto: Royal Navy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc