Zaloguj

HMS Clyde pod nową banderą

7 sierpnia w bazie morskiej Royal Navy w Portsmouth podniesiono banderę Marynarki Wojennej Bahrajnu na okręcie patrolowym Al Zubara typu River Batch 1 (eks-HMS Clyde P 257).

Clyde zbudowany został przez stocznię VT Shipbuilding w Portsmouth jako czwarta jednostka w serii, na wodę spłynął 14 czerwca 2006 roku, a do służby w Royal Navy, wszedł 30 stycznia 2017 roku. Brytyjska flota stała się jednak jedynie użytkownikiem okrętu, który prawnie pozostał własnością BAE Systems Maritime – Naval Ships. Okręt został przydzielony do Eskadry ochrony rybołówstwa Royal Navy, której zadaniem jest patrolowanie rozszerzonej strefy rybołówstwa Wielkiej Brytanii, a jego stałym miejscem dyslokacji zostały Falklandy. Zastąpił on stacjonujący tam okręt patrolowy HMS Dumbarton Castle (P 265 typu Castle). Mimo, że umowa leasingowa zakładała wypożyczenie Clyde do marca 2020 roku, to Royal Navy zdecydowano się na jego zwrot prawowitemu właścicielowi, przed końcem 2019 roku.

Okręt ten opuścił rejon Wysp Falklandzkich na początku grudnia ubiegłego roku, a do bazy morskiej w Portsmouth wszedł 20 grudnia (po raz pierwszy od ponad 12 lat). W tym samym dniu odbyła się uroczystość opuszczenia bandery. Jego miejsce w Eskadrze na płd. Atlantyku zajął HMS Forth (P 222) pierwsza jednostka typu River Batch 2. HMS Clyde wziął udział w dziesiątkach misji patrolowych na wodach oblewających Wyspy Falklandzkie oraz wyspy wchodzące w skład terytorium zamorskiego Georgia Południowa i Sandwich Południowy. Jedną z nich było poszukiwanie zaginionego w listopadzie 2017 roku argentyńskiego okrętu podwodnego San Juan (S 42) typu TR-1700.

W siłach morskich królestwa Bahrajnu Al Zubara, jest jednym z dwóch największych okrętów, zaraz po fregacie rakietowej Sabha (FFG 90) eks-USS Jack Williams FFG-24 typu Oliver Hazard Perry.

(Marcin Chała) Foto: Siły Zbrojne Bahrajnu
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “HMS Clyde pod nową banderą”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc