Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

HMS Anson opuścił Barrow-in-Furness

Fot. Royal Navy

20 lutego brytyjska Royal Navy poinformowała, że szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym HMS Anson opuścił stocznię BAE Systems w Barrow-in-Furness w celu przebazowania do bazy morskiej Clyde w Faslane w Szkocji.

HMS Anson został formalnie oddany do eksploatacji 31 sierpnia ubiegłego roku. Po przebazowaniu do Szkocji przejdzie kolejną fazę prób, której zaliczenie otworzy drogę do rozpoczęcia działań operacyjnych i dołączy do czterech już eksploatowanych siostrzanych HMS Astute, Ambush, Artful oraz Audacious. Podobnie jak bliźniacze jednostki typu Astute, HMS Anson może być uzbrojony w kombinację do 38 torped ciężkich kalibru 533 mm BAE Systems Spearfish i pocisków manewrujących Raytheon Tomahawk Block V, Okręt może też zbierać skrycie dane wywiadowcze i transportować pododdział Royal Marines. Zaawansowana technologia jądrowa zapewnia, że okręty podwodne typu Astute nigdy nie wymagają tankowania paliwa i mogą wytwarzać własny tlen i świeżą wodę z oceanu, co oznacza, że mogą opłynąć kulę ziemską bez wynurzenia. Załoga okrętu liczy 98 oficerów i marynarzy, którzy mogą oglądać otoczenie przez najdoskonalsze na świecie czujniki.

Seria okrętów typu Astute ma obejmować siedem jednostek. Dwa ostatnie, przyszłe HMS Agamemnon oraz HMS Agincourt, znajdują się na etapie budowy w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness. Dodatkowo specjaliści powyższego podmiotu prowadzą już pierwsze prace projektowe nad nową generacją szturmowych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, które wstępnie określone są jako SSNR (SSN-Replacement).

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc