Zaloguj

HMAS Newcastle wycofana ze służby

30 czerwca w bazie Garden Island w Sydney odbyła się uroczystość wycofania ze służby w Royal Australian Navy fregaty rakietowej HMAS Newcastle, jednej z ostatnich typu Adelaide znajdujących się w rękach Australijczyków.

Okręt został zbudowany w latach 1989-93 przez stocznię Australian Marine Engineering Consolidated w Williamstown na licencji rządu Stanów Zjednoczonych. Łącznie Royal Australian Navy zamówiła sześć fregat tego typu, które stanowiły wersję typu Oliver Hazard Perry. Dwie z nich (Newcastle oraz Melbourne) zbudowano na licencji w Australii. W drugiej połowie lat 90. XX wieku podjęto decyzję o gruntownej modernizacji czterech z nich – w jej ramach otrzymały nowe wyposażenie elektroniczne oraz rozbudowano zestaw uzbrojenia.

W czasie swojej służby okręt brał udział w licznych operacjach międzynarodowych. Wśród nich można wymienić misję pokojową na wodach Timoru Wschodniego, działania bojowe w Zatoce Perskiej, pomocy cywilom w czasie zamachu stanu na Fidżi.

W Royal Australian Navy fregaty typu Adelaide są zastępowane przez niszczyciele rakietowe typu Hobart (dwa z trzech już w linii). Z tego też względu najmłodsza para została zaoferowana na sprzedaż. Przez pewien czas zainteresowanie ich zakupem wyrażała Polska, jednak ostatecznie nie doszło do podpisania kontraktu (który mógł jednocześnie objąć także używane śmigłowce S-70B Seahawk oraz pakiet uzbrojenia). Obecnie część źródeł wskazuje, że HMAS Newcastle oraz bliźniaczy HMAS Melbourne trafią do Chile.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Australii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc