Zaloguj

HMAS Darwin wycofany z RAN

9 grudnia w Sydney odbyła się uroczystość wycofania ze służby w Royal Australian Navy fregaty rakietowej HMAS Darwin, jednej z jednostek typu Oliver Hazar Perry służącej Australii.

Okręt został zbudowany w pierwszej połowie lat 80. XX wieku w stoczni Todd Pacific Shipyards w Seattle i wszedł do służby w lipcu 1984 roku. Na początku bieżącego wieku przeszedł gruntowną modernizację w ramach programu Sea 1390, obejmujący m.in. wymianę wyposażenia elektronicznego, a także montaż pionowej wyrzutni pocisków Mk.41.

W ciągu służby pod australijską banderą, okręt przepłynął ponad milion mil i brał udział w licznych operacjach poza wodami ojczystymi. W ich trakcie odniósł liczne sukcesy związane z działaniami antynarkotykowymi (przejęcie nielegalnych substancji o wartości około 1 mld dolarów), a także ograniczeniu przemytu broni. Poza tym uczestniczył w licznych operacjach ratowniczych i humanitarnych.

W szeregach Royal Australian Navy pozostają jeszcze dwie fregaty omawianego typu, które w niedalekiej przyszłości mają zostać zastąpione przez niszczyciele typu Hobart.

Obecnie istnieje szansa, że okręt będzie służyć dalej – jednym z państw zainteresowanych zakupem od Australii fregat typu Oliver Hazar Perry jest między innymi Polska, poszukująca możliwości wzmocnienia potencjału floty. Władze w Warszawie skierowały zapytanie o informację do odpowiednika w Canberze.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Australii
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc