9 grudnia Royal Australian Navy poinformowała, że na jednym z poligonów rakietowych znajdujących się w pobliżu amerykańskiego stanu Kalifornia przeprowadzono próbę odpalenia pocisku manewrującego RTX RGM-109 Tomahawk z niszczyciela rakietowego HMAS Brisbane (DDG 41).
Australijski niszczyciel, w ramach pięciomiesięcznego okresu operacji u boku US Navy, bazował w San Diego w Kalifornii. Pobyt został wykorzystany na przygotowanie okrętu do przenoszenia i użycia pocisków manewrujących RTX RGM-109 Tomahawk - w marcu 2023 roku, amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do 220 pocisków (w tym 20 Block IV) do Australii – w tym przypadku brak informacji o podpisaniu międzyrządowej umowy LOA dotyczącej ich sprzedaży. Wiadomo, że w marcu bieżącego roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, poprzez procedurę FMS, zamówił (dla nieujawnionego odbiorcy) 24 pociski w wersji Block IV.
W przypadku Royal Australian Navy, obecnie, jedynymi jednostkami zdolnymi do ich przenoszenia i wykorzystania są trzy niszczyciele rakietowe typu Hobart. Od 2031 roku mają być wprowadzane do linii fregaty typu Hunter (bazujące na brytyjskim typie 26 City), które także mają dysponować możliwością przenoszenia i użycia RGM-109 Tomahawk.
Australia jest drugim, eksportowym, użytkownikiem broni powyższego typu. W ostatnich latach można odnotować zwiększenie zainteresowania zakupem, co jest także związane z poluzowaniem restrykcji ze strony władz amerykańskich. Na początku 2024 roku międzyrządową umowę LOA w sprawie zakupu do 400 pocisków zawarła Japonia. Dodatkowo zainteresowanie wyrażają m.in. Kanada oraz Królestwo Niderlandów. Nie można wykluczyć, że także Wielka Brytania zdecyduje się na dokupienie pocisków w odmianie przystosowanej do użycia z okrętów nawodnych (dotychczas Royal Navy dysponuje jedynie zapasami pocisków UGM-109, które są przenoszone przez okręty podwodne).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu