Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hiszpańskie wojska lądowe kupią ppk Spike LR2

Hiszpania finalizuje zakup ppk Spike LR2 jako następców TOW-ów i uzupełnienie już używanych Spike'ów LR (na zdjęciu). Fot. Ejército de Tierra.

17 lutego w hiszpańskich mediach podano informację, że Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Królestwa Hiszpanii (Ejército de Tierra) zamierzają zakupić przeciwpancerne pociski kierowane Rafael ADS Spike LR2 wraz z zespołami celowania i naprowadzania (CLU).

Zgodnie z tymi doniesieniami, aktualnie trwają negocjacje dotyczące warunków zakupu, a hiszpański resort obrony szuka środków, które pozwoliłyby kupić 1680 ppk Spike LR2 i 168 CLU (zapewne w najnowszej wersji iCLU). Zakup pozwoliłby na wycofanie starych amerykańskich ppk rodziny TOW, które uznawane są za broń dysponującą niewystarczającymi osiągami i zbyt nieporęczną, m.in. z racji dużej masy wyrzutni. Nowe zestawy przeciwpancerne miałaby trafić do Ejército de Tierra. Zakup pozwoliłby na ograniczenie kosztów wsparcia eksploatacji i szkolenia,  bowiem Siły Zbrojne Królestwa Hiszpanii używają już starszej wersji Spike LR (zarówno w wojskach lądowych, jak i w piechocie morskiej) oraz Spike ER (na śmigłowcach Eurocopter Tiger należących do Ejército de Tierra). W realizację programu miałby być zaangażowany hiszpański przemysł.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Hiszpańskie wojska lądowe kupią ppk Spike LR2”

  1. Wiele armii świata kupuje Spike. Chyba aktualnie najlepszy ppk. Czy ktoś wie jak to się ma ilościowo w stosunku do innych podobnej klasy? Jedynym sensownym konkurentem jest Jevelin?

  2. Nie jestem ekspertem ale wypowiem się krótko europa się rozbroiła trochę polska została pochwalona przez zwiekszenie pkb na armie .Władimir ściągnij ebargo z polski na jabka i wieprzowine to będzie się lepiej Ci się rzyło

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc