Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Hiszpańskie śmigłowce Sea King trafią do Peru

Hiszpańskie śmigłowce Sea King trafią za symboliczne 600 EUR do Peru. Fot. Armada Española

5 października władze Hiszpanii poinformowały o zatwierdzeniu decyzji dotyczącej przekazania Peru sześciu śmigłowców Sikorsky SH-3 Sea King. Wraz z pakietem części zamiennych będą kosztować nowego właściciela 600 EUR.


Rząd w Madrycie nie chciał używać słowa „sprzedaż” i cała transakcja nazywana jest przekazaniem. Peru przejmie maszyny, które zostały wycofane z eksploatacji w hiszpańskim lotnictwie morskim w czerwcu bieżącego roku. Pozwoli to na zwiększenie możliwości operacyjnych własnej floty H-3 Sea King, które są eksploatowane od 1977 roku. Początkowo lotnictwo morskie Peru posiadało cztery SH-3D, które zostały zmontowane i dostarczone do użytkownika we Włoszech – trzy z nich nadal znajdują się w linii i są przystosowane do zwalczania jednostek pływających oraz wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Dodatkowo w 2010 roku Stany Zjednoczone przekazały w formie bezpłatnego grantu sześć UH-3H, spośród dwa posłużyły jako źródło części zamiennych. Obecnie w linii znajdują się dwa z nich, które pełnią zadania transportowe i poszukiwawczo-ratownicze.

Transfer SH-3 Sea King to kolejny element współpracy wojskowego Peru oraz Hiszpanii. W ubiegłym roku Madryt sprzedał dwa samoloty KC-130H Hercules, które kosztowały nowych właścicieli kwotę 35 mln USD. W przypadku śmigłowców, w lotnictwie morskim Hiszpanii zostały zastąpione przez wielozadaniowe SH-60F Seahawk, które władze w Madrycie odkupiły z nadwyżek sprzętowych Stanów Zjednoczonych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc