Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Hiszpanie zakończyli szkolenie na samolotach C-101

Hiszpanie zakończyli szkolenie pilotów na samolotach C-101, które przez kilka najbliższych lat pozostaną w służbie jako maszyny akrobacyjne. Fot. Łukasz Pacholski

1 sierpnia Siły Powietrzne Hiszpanii poinformowały, że 29 lipca zakończono eksploatację odrzutowych samolotów szkolno-treningowych CASA C-101 w ich podstawowej roli – maszyn szkolenia pilotów. Wydarzenie było połączone z zakończeniem szkolenia przez kolejną (ostatnią) grupę uczących się pilotów.


Jak wskazują Hiszpanie, pierwsze C-101 trafiły do eksploatacji w styczniu 1980 roku. Łącznie producent dostarczył 88 egzemplarzy, które nosiły wojskowe oznaczenie E.25. Ogólny nalot wyniósł ponad 285000 godzin, a poza zadaniami szkolno-treningowymi C-101 stanowią wyposażenie zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych Patrulla Águila (eksploatacja jest przewidziana do 2027 roku). W procesie szkolenia hiszpańskich pilotów C-101 zostały zastąpione przez turbośmigłowe Pilatus PC-21 (24 egzemplarze), które zamówiono w listopadzie 2019 roku, a dostawy rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. W bieżącym roku stanowią już podstawowy typ statku powietrznego dla szkolących się pilotów.

Ogółem firma CASA wyprodukowała 166 seryjnych C-101, które poza Ejército del Aire y del Espacio wyeksportowano do Jordanii (wycofane z eksploatacji w 2018 roku), Hondurasu oraz Chile.

W najbliższej przyszłości Hiszpania będzie zainteresowana zamówieniem partii odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego. Z tego powodu koncern Airbus rozpoczął prace studialne nad projektem AFJT (Airbus Future Jet Trainer), który może umożliwić powstanie nowej konstrukcji tej klasy na rynku. Oczywiście w przypadku ogłoszenia otwartego postępowania przetargowego należy liczyć się z konkurencją ze strony producentów amerykańskich, europejskich oraz azjatyckich.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc