Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

HII zwodowała desantowiec dla US Navy [WIDEO]

Wodowanie ostatniego desantowca typu San Antonio Flight I. Fot. Huntington Ingalls Industries

7 stycznia w stoczni Northrop Grumman Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Missisipi zwodowano okręt desantowy Richard M. McCool Jr.

Przyszły USS Richard M. McCool Jr. (LPD 29) to trzynasty transportowy okręt desantowy dok (LPD, Landing Platform, Dock) typu San Antonio. Jednocześnie jest ostatnią z pary jednostek „przejściowych”, poprzedzających pojawienie się serii Flight II.

Kontrakt na budowę Richard M. McCool Jr. pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych a HII zawarto 16 lutego 2018 roku. Miał on wówczas wartość 1,4 mld USD. Jego stępkę położono 19 kwietnia 2019 roku. Dostawa okrętu US Navay planowana jest na przyszły rok.

Do tej pory w stoczniach HII Avondale i Ingals powstało 11 okrętów typu San Antonio, dwa ostatnie to wspomniane jednostki przejściowe. Chodzi o USS Fort Lauderdale (LPD 28) i USS Richard M. McCool Jr. (LPD 29). Para ta posłużyła za „poligon doświadczalny” dla serii Flight II, ponieważ już na niej wprowadzono niektóre zmiany opracowane z myślą o jednostkach Flight II. Korekty projektu w stosunku do pierwowzoru były podyktowane koniecznością redukcji kosztów jednostkowych nowych okrętów. Chodzi tu m.in. o zastąpienie obu kompozytowych masztów wieżowych, w tym dziobowego zintegrowanego, typowymi trójpodporowymi, zmniejszenie o połowę wielkości pomieszczeń medycznych i szpitala, uproszczenie zestawu elektroniki, w tym zdolności do działania w charakterze okrętów dowodzenia, zmniejszenie hangaru lotniczego, rezygnację z dwóch z czterech silników głównych, zamianę dwudzielnych wrót doku pojedynczymi, czy redukcję liczby przewożonych żołnierzy. Projekt wykonało słynne biuro Gibbs & Cox, po uzyskaniu kontraktu w kwietniu 2018 roku. Budowę prototypu Flight II - przyszłego USS Harrisburg (LPD 30) - rozpoczęto 16 kwietnia 2020 roku w stoczni HII.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc