Zaloguj

HH-101A w komplecie

30 czerwca Ministerstwo Obrony Włoch poinformowało, że koncern Leonardo dostarczył do Sił Powietrznych tego kraju ostatni (piętnasty) egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego HH-101A Caesar. 

Maszyna została dostarczona 26 czerwca z zakładów Leonardo w Yeovil w Wielkiej Brytanii, gdzie mieści się linia montażu ostatecznego programu AW101. Śmigłowiec przyleciał do bazy Cervia, która jest miejscem stacjonowania 15° Stormo 

Kontrakt na zakup piętnastu śmigłowców został podpisany w 2012 roku, a dostawy rozpoczęły się w 2015 roku. W strukturach Sił Powietrznych Włoch zastąpiły dotychczas używane Sikorsky HH-3F Pelican. Obok zadań ratownictwa bojowego na rzecz sił zbrojnych HH-101A Caesar są intensywnie eksploatowane jako wsparcie dla włoskiej obrony cywilnej w czasie sytuacji kryzysowych. W bieżącym roku są ważnym elementem walki z Covid 19 - przewożą zakażonych pacjentów z wykorzystaniem specjalnych modułów izolacji biomedycznej. 

Obecnie w zakładach Leonardo w Yeovil prowadzone są prace montażowe przy śmigłowcach AW101 zamówionych przez Norwegię. Dodatkowo rozpoczęto przygotowania do montażu pierwszego egzemplarza AW101 zamówionego w zeszłym roku przez Polskę - dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Inspektorat Uzbrojenia zakupił cztery śmigłowce w konfiguracji ZOP z modułem CSAR. Ich dostawy mają rozpocząć się pod koniec 2021 roku. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Włoch
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc