Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Hero-30 dla europejskiego państwa NATO

Amunicja krążąca Hero-30 została zakupiona przez siły specjalne nieujawnionego europejskiego członka NATO. Fot. Rheinmetall AG.

2 września niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG ogłosiła, że wraz ze swym partnerem, izraelską firmą Uvision, otrzymał zamówienie na dostawę amunicji krążącej Hero-30 od nieujawnionego europejskiego państwa należącego do NATO.


Docelowym odbiorcą mają być siły specjalne tego państwa. Zamówienie obejmuje dostawę: amunicji krążącej Hero-30 w wersjach bojowej i szkolnej, symulatora oraz usług szkoleniowych, a także pakietu logistycznego i usług związanych ze wsparciem eksploatacji. Wartość zamówienia wynosi kilka mln EUR, ale zarząd Rheinmetall AG ma nadzieję na kontynuację zakupów przez tego klienta. Co ciekawe, informację podano ze znacznym opóźnieniem, bowiem umowę podpisano w lipcu br. Dostawy zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Dla obydwu partnerów przemysłowych umowa ta, mimo ujawnienia niewielu szczegółów, ma szczególne znaczenie, bowiem jest to pierwszy kontrakt na dostawę tego systemu do sił zbrojnych jednego z europejskich członków NATO. Według producentów, zakup został poprzedzony badaniem rynku, które miało utwierdzić nabywcę w przekonaniu, że Hero-30 będzie dla niego najlepszym wyborem. Ważne jest również to, że rodzina Hero obejmuje wiele różnych systemów, różniących się rozmiarami i osiągami, więc stosunkowo łatwo nabywca może uzyskać zdolność do realizacji różnych zadań.

Hero-30 to niewielki aparat bezzałogowy napędzany silnikiem elektrycznym z dwułopatowym śmigłem pchającym, z czterema dużymi skrzydłami w środkowej części kadłuba i czterema mniejszymi w tylnej części płatowca (skrzydła w układzie X, rozkładane po odpaleniu). Hero-30 rozwija prędkość maksymalną ok. 185 km/h, ma masę 3 kg (w tym głowica bojowa 0,5 kg) i ma zasięg do 40 km (czas lotu do 30 minut). Jest częścią rodziny HERO, w skład której wchodzą także większe aparaty: Hero-70, Hero-120, Hero-250, Hero-400EC, Hero-900 i Hero-1250, różniące się masą, wielkością, układem konstrukcyjnym, napędem, długotrwałością lotu itd. Lżejsze, jak Hero-30, służą do rażenia siły żywej i celów nieopancerzonych, cięższe są w stanie zniszczyć schron czy czołg podstawowy. Mogą być dostarczane również w konfiguracji rozpoznawczej, w której ładunek bojowy zastąpiony jest głowicą optoelektroniczną. Zaletami rodziny HERO są: niski poziom hałasu, niska sygnatura termiczna i stabilizowane optoelektroniczne przyrządy obserwacyjne.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc