Zaloguj

Hełmy dla załóg C295M oraz PZL-130

6 lipca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu umowy z firmą Parasnake Arkadiusz Szewczyk w sprawie zakupu i dostaw hełmów lotniczych przeznaczonych dla lekkich samolotów transportowych Airbus C295M oraz PZL-130 Orlik.

Powyższy kontrakt został podpisany 29 czerwca i ma wartość 2,5 mln złotych z VAT. Na jego mocy firma z Kielc dostarczy 30 hełmów lotniczych HGU-55/P oraz 60 sztuk hełmów Alpha 306. Ich zakup był wynikiem otwartego postępowania przetargowego o charakterze ograniczonym, które zostało ogłoszone w listopadzie 2019 roku. Co ciekawe, w obu przypadkach oferta firmy Parasnake Arkadiusz Szewczyk przewyższała kwoty zarezerwowane przez zamawiającego.

Hełmy HGU-55/P są produkowane przez Gentex Corporation, a Inspektorat Uzbrojenia sukcesywnie kupuje je poprzez procedury przetargowe. W czerwcu ubiegłego roku, za kwotę 376 tys. złotych z VAT zakupiono 20 sztuk (cena z tegorocznego kontraktu opiewa na kwotę 976,5 ty. złotych). Ten sam producent, Gentex Corporation, produkuje hełmy Alpha 306.

Wysokie ceny, przekraczające zakładane koszty, są wynikiem kilku czynników, wśród których należy wskazać fakt, że wraz z hełmami zakupiono pakiety części zamiennych. Dodatkowo część hełmów jest produkowana pod specyficzne wymogi zamawiającego.

(Łukasz Pacholski) Foto: Gentex Corporation
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc