Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Helge Ingstad idzie na złom

7 sierpnia media norweskie poinformowały, że rząd Norwegii ogłosił przetarg w sprawie wyboru firmy, która zakupi kadłub fregaty Helge Ingstad w celu złomowania. Procedura kończy historię jednostki, która zatonęła w wyniku kolizji z tankowcem Sola TS 8 listopada 2018 roku. 

Według rządu norweskiego, koszt odbudowy jednostki, jednej z pięciu typu Fridtjof Nansen, został oszacowany na kwotę około 1,1 mld euro. Co ciekawe, dane norweskie wskazały, że budowa nowej jednostki kosztowałaby 100 mln euro mniej – dalsze oszczędności byłyby możliwe w przypadku zamówienia całej serii fregat. Tego typu deklaracja oznacza, że Marynarka Wojenna Norwegii pozostanie obecnie z czterema jednostkami tej klasy, które w przyszłości zostaną zastąpione przez nową serię (przynajmniej) pięciu okrętów nowej generacji. 

Fregata HNoMS Helge Ingstad została zamówiona w hiszpańskim koncernie stoczniowym Navantia 23 czerwca 2000 roku i została zbudowana jako czwarta jednostka serii. Stępka została położona 28 kwietnia 2006 roku, zwodowano ją 23 listopada 2007 roku, a wprowadzono do służby 29 września 2009 roku.  

Co ciekawe, w ostatnich latach nie jest jedynym okrętem zbudowanym przez koncern Navantia, który zatonął po kolizji z jednostką handlową. 30 kwietnia bieżącego roku po kolizji ze statkiem wycieczkowym RCGS Resolute zatonął wenezuelski okręt patrolowy Naiguatá. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Zbrojne Norwegii
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc