Wchodząca w skład GRUPY WB spółka RADMOR dostarczyła dużą partię definiowalnych programowo radiostacji osobistych COMP@N do sił zbrojnych jednego z pozaeuropejskich państw. Jest to największa jak dotąd sprzedaż eksportowa tych urządzeń. Radiostacje COMP@N to sprzęt całkowicie polski, zaprojektowany i wytwarzany przez przedsiębiorstwo z Gdyni.
Należąca do GRUPY WB od ponad dekady spółka jest głównym i największym krajowym producentem zaawansowanych systemów łączności. Sprzęt wytwarzany przez RADMOR jest używany nie tylko przez Siły Zbrojne RP, ale także żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych wielu innych państw.
Radiostacje osobiste rodziny COMP@N trafiły już do Wojska Polskiego. W mniejszej liczbie są także używane przez siły zbrojne kilku innych krajów, w tym należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na początku listopada kilkaset systemów COMP@N zostało sprzedanych do nowego wojskowego odbiorcy z państwa spoza Europy. Polskie radiostacje staną się podstawowym środkiem łączności taktycznej w siłach zbrojnych tego kraju.
COMP@N to rodzina szerokopasmowych radiostacji doręcznych, pracujących w zakresie częstotliwości 30-520 MHz z mocą do 5 W. Urządzenia mają niewielką masę i wymiary 220 x 86 x 44 mm (bez anteny). Radiostacje mogą być używane jako urządzenia mobilne (z adapterem samochodowym) lub stacjonarne.
Radiostacje programowalne COMP@N charakteryzują się uniwersalnością, elastycznością i łatwością dostosowania funkcjonalności do wymagań użytkownika. Mogą być używane do łączności fonicznej bliskiego zasięgu, do jednoczesnej transmisji mowy i danych oraz do współpracy z sieciami IP z jednoczesną transmisję głosu i danych.
COMP@N ma kolorowy wyświetlacz i klawiaturę z automatyczną regulacją natężenia podświetlenia. Radiostacja wyposażona jest w podwójny przycisk naciśnij-i-mów (PTT) i przycisk kasowania awaryjnego. Jest to rozwiązanie służące do szybkiego "wyczyszczenia" urządzenia z wszelkich nastaw. Radiostacja może być kompletowana z wzmacniaczem mocy 50 W, co zwiększa zasięg łączności.
Zaletą radiostacji COMP@N jest gotowość do przyjęcia specjalnego bloku cyfrowego przetwarzania, zgodnego z szczegółowymi wymaganiami odbiorcy. Dzięki temu urządzenie może być wyposażone w mechanizmy kryptograficzne lub specjalnie waveformy opracowane dla wybranego rodzaju wojsk lub dla określonej służby mundurowej.
Radiostacja COMP@N oferowana jest w konfiguracjach różniącą się przede wszystkim zastosowanymi waveformami (poza klasycznymi STANAG 4204 i 4205), określającymi przeznaczenie urządzenia. Należą do nich:
Radiostacje wojskowe służą dzisiaj nie tylko do komunikacji głosowej, ale pełnią rolę radiocentrycznej bazy dla zaawansowanych systemów dowodzenia polem walki. Służą do przesyłania danych, filmów i obrazów, istotne jest też przekazywanie pozycji obiektów ruchomych i odwzorowywanie ich położenia na mapie cyfrowej. Nowoczesne radiostacje stanowią jeden z elementów niezbędnych do osiągnięcia gotowości bojowej własnych sił zbrojnych i zapewnienia interoperacyjności z wojskami innych państw.
Siły zbrojne na szeroką skalę wprowadzają systemy komunikacji radiowej oparte na radiostacjach definiowalnych programowo i wycofują klasyczne urządzenia nadawczo-odbiorcze. Radiostacje SDR (Software Defined Radio) to w zasadzie komputery z łączem radiowym. Parametry i funkcjonalność tych urządzeń można zmieniać poprzez zmianę zainstalowanego oprogramowania zwanego „waveformem”. Określa ono sposób pracy radiostacji. Opracowano szereg waveformów o różnym przeznaczeniu. Podstawowy służy do łączności taktycznej w ramach systemów zarządzania polem walki. Inny ma przesyłać dane w systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, kolejny zostanie wykorzystany do łączności koalicyjnej.
Źródło: GRUPA WB.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu