Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

GRUPA WB na Indo Defence 2022

Zdjęcia: GRUPA WB

GRUPA WB prezentuje swoje systemy dla obronności na wystawie Indo Defence Expo & Forum w Dżakarcie. Pokazywane w stolicy Indonezji od 2 do 5 listopada rozwiązania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne odwiedziny decydentów z sił zbrojnych wielu państw Azji.

GRUPA WB wystawiła na swoim stoisku nowoczesne systemy przeznaczone dla wojska i służb mundurowych (w tym formacji stojących na straży bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa granic), sprawdzone w najtrudniejszych warunkach bojowych – podczas wojny pełnoskalowej.

Niezwykle ważne dla wsparcia polskiego przemysłu jest poparcie ze strony polskich dyplomatów, mających dobre rozpoznanie meandrów miejscowej polityki i lokalnych rynków. Tym bardziej cieszą odwiedziny na stoisku GRUPY WB ambasador Polski w Indonezji Beaty Stoczyńskiej. Towarzyszył jej polski attaché wojskowy pułkownik Zbigniew Kmiciński.

Rozwiązania GRUPY WB wzbudziły duże zainteresowanie przedstawicieli sił zbrojnych i formacji mundurowych Indonezji. Systemy z Polski wzbudziły też zainteresowanie zastępcy dowódcy Sił Zbrojnych Tajlandii. Generał Siravuth Wongkantee miał okazję zapoznać się z systemami GRUPY WB.

Stoisko odwiedziła delegacja komórki do spraw zakupów wojskowych Ministerstwa Obrony Indonezji, jak zastępca dowódcy wojsk pancernych i zmechanizowanych (na miejscu określanych jako Kawaleria). Ważnym gościem odwiedzającym stoisko GRUPY WB był generał Yanuar Adil, nowy szef Pusat Kesenjataan Kavaleri, centrum badań i rozwoju wojsk zmechanizowanych (kawalerii pancernej).

Na Indo Defence Expo & Forum prezentowana jest cyfrowa platforma komunikacji pojazdowej FONET – używana w kilkudziesięciu państwach, produkowana na polskiej licencji także w Stanach Zjednoczonych. Pokazano bezzałogowy system rozpoznawczy FLYEYE i amunicję krążącą WARMATE w odmianach z stałymi skrzydłami oraz składanymi, dostosowaną do startu z wyrzutni rurowej.

Nie zabrakło także sprzętu łączności wojskowego produkowanego przez RADMOR, gdyńską spółkę GRUPY WB, która obchodzi w tym roku 75-lecie rozpoczęcia działalności. Radiostacje z Polski są popularne w Azji, używane także przez pododdziały służące w ramach misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy promowano w Indonezji zdalnie sterowane wieże ZSU-03, opracowane przez Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółkę GRUPY WB). To lekki moduł uzbrojenia, który może być wyposażony w karabiny maszynowe, granatniki maszynowe czy – w jednej z odmian – nawet armaty automatyczne, dostosowany do mocowania na każdym pojeździe, w tym również bezzałogowym.

Zainteresowanie budził także perymetryczny system ochrony granic i obiektów AMSTA, rozwijany przez przedsiębiorstwo MindMade z Warszawy. Rozwiązanie jest sprawdzone na granicy Polski i Unii Europejskiej.
AMSTA charakteryzuje się zastosowaniem czujników sejsmicznych (w odmianie stacjonarnej lub przenośnej) wykrywających przemieszczających się ludzi i pojazdy z dużej odległości. W systemie zaimplementowano algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiające eliminowanie fałszywych alarmów i odróżnianie możliwych zagrożeń od aktywności miejscowej fauny.

GRUPA WB znana jest ze swojej szerokiej współpracy z innymi przedsiębiorstwami, dlatego nie dziwi obecność na stoisku partnerów z GRUPY LUBAWA. Spółki stworzyły wspólnie strój podchodzeniowy EOD ONE, jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań dla pirotechników dostępne na rynku.

Źródło: GRUPA WP.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “GRUPA WB na Indo Defence 2022”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc