Zaloguj

Grudniowy kontrakt na V-22 Osprey

28 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz konsorcjum Bell-Boeing podpisali kontrakt w sprawie produkcji i dostaw kolejnych samolotów transportowych pionowego startu i lądowania V-22 Osprey.

Grudniowy kontrakt ma wartość 366,6 mln dolarów i zakłada dostawę dwóch MV-22B dla US Marine Corps oraz trzech CMV-22B dla US Navy. Samoloty mają zostać dostarczone do października 2023 roku. Ich zakup stanowi rozszerzenie opcji z czerwca, kiedy podpisano wieloletnią umowę na około 60 maszyn powyższej rodziny. Obecnie głównym zamawiającym jest US Navy, która dzięki CMV-22B zastąpi w linii samoloty transportowe C-2 Greyhound, stanowiące wyposażenie lotniskowców i zapewniające transport personelu i sprzętu pomiędzy okrętem i bazami na lądzie.

Na razie V-22 Osprey zostały zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz jednego klienta eksportowego – Japonię. Najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnego zamówienia eksportowego, pod koniec grudnia Departament Obrony oraz producent zawarli umowę na zarezerwowanie mocy produkcyjnych na 15 V-22, które miałyby trafić do nowego klienta poprzez procedurę FMS.

(ŁP) Foto: US Air Force
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc