Zaloguj

Global Drone Conference w Targach Kielce

20 września br. (był to drugi dzień targów lotniczych Aviation Expo) w centrum kongresowym Targów Kielce odbyła się konferencja Global Drone Conference, poświęcona bezzałogowym statkom powietrznym oraz trendom w przemyśle dronowym. Spotkanie przyciągnęło wielu przedsiębiorców, a także ekspertów z sektora państwowego i prywatnego, zaangażowanych w projekty dotyczące bezzałogowców.

W Global Drone Conference udział wzięli także przedstawiciele Sił Zbrojnych RP. Bartosz Orłowski z Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP przedstawił referat pt. „Monitorowanie przestrzeni wojskowej”. O specyfice projektowania, produkcji i wdrażania do eksploatacji wojskowych bezzałogowych statków powietrznych mówili z kolei Teresa Buczkowska z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i dr Tomasz Gugała, dyrektor programów SBSP w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A., który poruszył m.in. temat stanu realizacji programu Orlik.

Umowa o wartości 789,7 mln PLN na dostarczenie Siłom Zbrojnym RP 12 (8 w ramach zamówienia podstawowego z opcją na kolejne 4) Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu PGZ-19R została podpisana w listopadzie 2018 r. i zakłada, że dostawy 8 zestawów rozpoczną się w 2021 r. i zostaną zakończone w 2023 r. Za realizację umowy odpowiada konsorcjum zawiązane przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. i PIT-RADWAR S.A.

Interesującą prezentację na temat bezpieczeństwa w ruchu lotniczym przedstawił prezes firmy Hertz Systems Sp. z o.o. Zygmunt Rafał Trzaskowski. Przedstawiony został także oferowany przez tę firmę system ochrony antydronowej Hawk (Jastrząb).


W konferencji ponadto udział wzięli przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz m.in. firm Flytronic S.A., UAVS Poland Sp. z o.o., Spartaqs Sp. z o.o., Ericsson Sp. z o.o.

(Łukasz Prus Foto: Łukasz Prus/Targi Kielce
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc