Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuzi zwiększają flotę H225M Caracal

14 czerwca koncern Airbus poinformował o podpisaniu umowy z francuską agencją zamówień wojskowych DGA w sprawie dostarczenia do Sił Powietrznych tego kraju dodatkowego wielozadaniowego śmigłowca H225M Caracal.

Śmigłowiec ma zostać dostarczony do bazy Cazaux, gdzie dołączy do już eksploatowanej floty tego typu. Jego konfiguracja ma być identyczna jak już posiadane przez Siły Powietrzne Francji – głównym zadaniem ma być wsparcie działań sił specjalnych oraz misje CSAR. Z tego względu wyposażenie obejmie m.in. sondę do uzupełniania paliwa w powietrzu przy pomocy giętkich przewodów tankujących.

Francja była pierwszym klientem na H225M (znanym wcześniej jako EC725). Początkowe zamówienie obejmowało sześć egzemplarzy, pierwszy z nich dostarczono w lutym 2005 roku. W kolejnych latach Paryż zamawiał kolejne płatowce, które obok Sił Powietrznych trafiły także do lotnictwa Wojsk Lądowych – łącznie zakupy objęły 20 egzemplarzy.

Dotychczas H225M Caracal został zamówiony w liczbie ponad 180 egzemplarzy spośród których dostarczono 97. Flota wylatała ponad 110 tys. godzin, z tego część w warunkach bojowych w różnych częściach świata. Wśród listy użytkowników bądź państw, które oczekują na dostawy, można wymienić Francję, Brazylię, Meksyk, Malezję, Indonezję, Tajlandię, Indonezję, Kuwejt, Singapur oraz Węgry.

(ŁP) Foto: Airbus
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc