Zaloguj

Francuzi dokupują A330MRTT

13 grudnia koncern Airbus poinformował, że francuska agencja zamówień wojskowych DGA podpisała umowę dotyczącą zakupu kolejnych trzech wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego A330MRTT.

Łącznie Francuzi otrzymają dwanaście samolotów tego typu, pierwszy z nich został formalnie przekazany w październiku, a pozostałe trafią do służby do końca 2023 roku. Tak szybkie tempo dostawy wynika z prośby rządu francuskiego, który chce pilnie zastąpić obecnie używane samoloty tankowania powietrznego Boeing C-135F oraz część samolotów pasażersko-transportowych. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest w 2019 roku. Co ciekawe, pierwszy egzemplarz ma już za sobą pierwszą misję – przewóz personelu wojskowego z Bydgoszczy do Francji, co zrealizowano na początku grudnia.

Samoloty dla Francji są skonfigurowane według koncepcji zapewniającej pełne możliwości. Pod ogonową częścią kadłuba zainstalowano system sztywny ARBS, a w podskrzydłowych zasobnikach giętkie przewody tankujące. Na pokładzie głównym, w zależności od potrzeb, można przewieść do 272 pasażerów lub do 10 rannych na noszach i 88 w pozycji siedzącej.

Dotychczas Airbus zdobył zamówienia na 60 A330MRTT, które trafią do 12 klientów na świecie. Spośród nich dostarczono już ponad 30 sztuk – są one intensywnie eksploatowane w działaniach bojowych nad obszarem Jemenu, Syrii, a także do utrzymania mostów transportowych.

(ŁP) Foto: Krzysztof Dymel
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc