Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamawia H160

Francuska Żandarmeria zamówiła dziesięć śmigłowców Airbus H160. Część z nich trafi do eksploatacji przez letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku. Fot. Airbus

10 stycznia koncern Airbus poinformował o podpisaniu umowy z francuską Dyrekcją Generalną ds. Uzbrojenia (DGA) w sprawie produkcji i dostaw wielozadaniowych śmigłowców H160 dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Będą to pierwsze wiropłaty tego typu, które trafią do służby porządku publicznego.


Kontrakt obejmuje dziesięć śmigłowców, które trafią do francuskiej Żandarmerii. . Ich zakup jest związany z programem wsparcia przemysłu lotniczego, który odczuwa skutki pandemii Covid-19. Maszyny otrzymają optoelektroniczną głowicę obserwacyjną Safran Euroflir 410, mocowania do desantowania metodą szybkiej liny oraz wciągarkę ratowniczą. Pierwsze z nich mają zostać dostarczone użytkownikowi przed odbywającymi się w Paryżu w 2024 roku letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. Wśród podstawowych zadań stawianych przed wiropłatami wymienia się wsparcie sił specjalnego przeznaczenia GIGN. Będą to także kolejne śmigłowce produkowane przez koncern Airbus eksploatowane przez lotniczy komponent Żandarmerii.

Airbus H160 jest najnowszym przedstawicielem segmentu wielozadaniowych śmigłowców kategorii średniej. Program uruchomiono w 2015 roku, a w 2021 dostarczono pierwszy egzemplarz seryjny, który trafił do klienta komercyjnego.

Obok użytkowników cywilnych i komercyjnych, Airbus upatruje zdobycie dużej części rynku wojskowego oraz służb porządku publicznego. Pierwszymi użytkownikami w obu segmentach będą służby francuskie – w najbliższych latach na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej zakupionych zostanie 169 H160M Guépard, a dla Żandarmerii wspomniane 10 sztuk. Obecnie producent rozpoczął już także wstępne działania marketingowe, których celem jest zdobycie zamówień spoza Francji – wśród potencjalnych kierunków wymienia się tu choćby Polskę.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc