Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych wyposaży okręty w systemy bezzałogowych samolotów firmy Airbus SURVEY Copter Aliaca

Fot. SURVEY Copter

SURVEY Copter, specjalizująca się w budowie bezzałogowców klasy mini spółka zależna Airbus Defence and Space, podpisała kontrakt z francuską Dyrekcją Generalną Uzbrojenia (DGA) na dostawę dla francuskiej Marynarki Wojennej 11 systemów (22 samolotów) zasilanego elektrycznie stałopłata Aliaca w wersji morskiej (oficjalnie nazywanego przez władze francuskie SMDM - Systèmes de Mini Drones aériens embarqués pour la Marine), włącznie ze szkoleniem użytkowników i zintegrowanym wsparciem logistycznym. Pierwsze dostawy systemów Aliaca spodziewane są w 2021 r.

„Jesteśmy zaszczyceni, mogąc przyczynić się do sukcesów francuskiej marynarki wojennej, którą będziemy wspierać najwyższymi standardami jakości i niezawodności. Nowy kontrakt umacnia pozycję SURVEY Copter jako kluczowego gracza na rynku morskich bezzałogowców klasy mini”, powiedział Nicolas Askamp, szef SURVEY Copter/Airbus Unmanned Aerial Systems.

Aliaca w wersji morskiej to wszechstronny system o dużej wytrzymałości, pozwalający wykonywać loty trwające do trzy godzin na dystansach do 50 km (27 Mm), doskonale przystosowany do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, przenoszący stabilizowane żyroskopowo obserwacyjne głowice optoelektroniczne. Startując z katapulty morski bezzałogowiec kończy lot lądując automatycznie w rozwiniętej sieci. Aliaca ma długość 2,2 m. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 3,6 m, a maksymalna masa startowa to 16 kg. Ma mocny, ale cichy silnik elektryczny. System może być łatwo i szybko przygotowany do lotu w mniej niż 15 minut przez tylko dwóch operatorów.

Aliaca startuje z katapulty. Fot. SURVEY Copter

„Przyjazna” dla użytkownika naziemna stacja kontroli umożliwia operatorowi ciągłe monitorowanie automatycznego lotu maszyny. Spływają do niej w czasie rzeczywistym obrazy rejestrowane w warunkach dziennych i nocnych oraz dane z automatycznego systemu identyfikacji jednostek pływających AIS (Automatic Identification System) gromadzone przez sensory pokładowe.

Aliaca przeznaczony jest do prowadzenia kilku rodzajów misji w sąsiedztwie okrętów, w tym do pogłębiania rozumienia sytuacji taktycznej, kontroli nielegalnych operacji na morzu, poszukiwań i ratownictwa, wykrywania zanieczyszczeń, monitorowania ruchu i śledzenia wszelkich podejrzanych zachowań jednostek pływających i rozpoznania rejonów przybrzeżnych. Ten lekki, pokładowy system lotniczy pozwala okrętom dotychczas nie wyposażanym w sprzęt latający zwiększyć ich taktyczne zdolności rozpoznawcze i aktywność operacyjną.

System morskiego bezzałogowca Aliaca można łatwo zainstalować na pokładzie dowolnego okrętu, posiadającego lądowisko dla śmigłowców lub pozbawionego lądowiska. Jego ograniczone potrzeby logistyczne umożliwiają operacje i przechowywanie na pokładzie mniejszych jednostek pływających. Integracja nie wymaga skomplikowanych modyfikacji na pokładzie ani przechowywania określonego paliwa.

Będący efektem 10 lat inwestycji badawczo-rozwojowych i eksperymentów, pochodzący „z półki” bezzałogowiec Aliaca firmy SURVEY Copter jest systemem solidnym i odpornym na sprzyjające korozji środowisko morskie, dostosowanym do ograniczeń elektromagnetycznych obowiązujących na okrętach. Wykorzystuje wydajny, w pełni zautomatyzowany siatkowy układ chwytania lądującego samolotu, co oznacza, że w fazie odzyskiwania maszyny nie jest wymagane żadne działanie człowieka.

Źródło: Airbus SURVEY Copter Aliaca

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc