Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuska zbrojeniówka wchodzi na Ukrainę?

Francuskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe rozpocząć mają produkcję części zamiennych, a z czasem być może też amunicji na Ukrainie, we współpracy z lokalnym przemysłem. Na zdjęciu wóz rozpoznawczy AMX-10RC przekazany przez Francję Siłom Zbrojnym Ukrainy. Fot. 37. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej SZU

8 marca francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu ogłosił, że francuski przemysł zbrojeniowy rozpocznie produkcję na terytorium Ukrainy.

Minister poinformował, że trzy francuskie firmy nawiążą współpracę z ukraińskim przemysłem zbrojeniowym w celu rozpoczęcia produkcji części zamiennych, a w przyszłości prawdopodobnie również amunicji. Ma to dotyczyć zwłaszcza podmiotów produkujących uzbrojenie lądowe i bezzałogowe statki powietrzne. Nie wiadomo od kiedy prowadzono negocjacje w tej sprawie, nie może być to jednak zupełna nowość, ponieważ francuski minister poinformował, że produkcja powinna rozpocząć się jeszcze latem tego roku, co może sugerować, że francuskie przedsiębiorstwa rozpoczęły rozmowy z potencjalnymi partnerami z Ukrainy co najmniej kilka miesięcy temu. Na liście przedsiębiorstw zaangażowanych w projekt ma znajdować się francusko-niemieckia spółka joint venture KNDS (realnie zapewne mowa o jej francuskiej części, spółce Nexter).

Strategia kooperacji przemysłowej między Francją a Ukrainą ma być elementem zapewnienia przez Francję bezpieczeństwa Ukrainy i Europy, podobnie jak pojawiające się co jakiś czas francuskie deklaracje o tym, że nie można wykluczyć wysłania żołnierzy NATO na będącą w stanie wojny z Rosją Ukrainę. Równolegle zresztą prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron podczas spotkania z prezydent Mołdawii Maią Sandu zaoferował wsparcie tego niewielkiego państwa, mającego problem z prorosyjskimi separatystami z tzw. Naddniestrza. Przeciwnicy francuskiego prezydenta zarzucają mu, że te deklaracje służą przede wszystkim do wzmocnienia pozycji swojej partii Renaissance  przed wyborami do europarlamentu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc