Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francja zamawia kolejną partię nowych Exocetów

Kierowany pocisk przeciwokrętowy Exocet MM40 B3C po raz pierwszy opuszcza kontener transportowo – startowy na pokładzie fregaty Alsace (D656) typu FREMM DA. Fot.  Marine nationale.

24 maja minister sił zbrojnych Republiki Francuskiej Sébastien Lecornu poinformował o złożeniu zamówienia w koncernie MBDA na dostawę kolejnej partii, najnowszej odmiany, słynnego francuskiego kierowanego pocisku przeciwokrętowego Exocet dla okrętów Marine nationale.

Wersja ta znana jest pod oznaczeniem MM40 B3C (Mer-Mer 40 Block 3C). Aktualne zamówienie, o nieujawnionej liczbie, uzupełnia zamówienie które MBDA otrzymała w styczniu bieżącego roku (opiewające na 55 pocisków wraz z pakietem modernizacyjnym dla 45 już eksploatowanych pocisków w wersji Block 3).

Wersja B3C opracowana została między innymi z myślą o wykorzystaniu w środowisku mocno nasyconym systemami walki elektronicznej, stąd też najwięcej uwagi przyłożono do modyfikacji układu naprowadzania. Ostatecznie w nosowej części pocisku zainstalowano radiolokacyjny, pracujący w górnym przedziale pasma J (10-20 Ghz), układ naprowadzania wyprodukowany przez koncern Thales, który legitymuje się znaczną odpornością na oddziaływanie systemów WE. Dodatkowo nieznacznie zmodyfikowano (względem oryginalnego z systemu Block 3) oprogramowanie przeznaczone do planowania uderzenia rakietowego. Obecnie jest ono w stanie w pełni automatycznie zasugerować dowódcy optymalny schemat ataku z wykorzystaniem zadanej liczby pocisków, uwzględniając przy tym położenie platformy startowej oraz celu i obecność w pobliżu naturalnych bądź sztucznych przeszkód terenowych. Oprogramowanie to umożliwia także zsynchronizowanie ataku kilku pocisków na jeden okręt w tym samym przedziale czasowym (podobne rozwiązanie dostępne jest m.in. w szwedzkim systemie Saab RBS-15 Mk3). Co najważniejsze, najnowsza odmiana jest w pełni kompatybilna z odmianą Block 3, przez co ułatwione jest ich integracja z istniejącymi już platformami.

Najnowsza generacja Exoceta umożliwia atakowanie celów w odległości przekraczającej 110 Mm. W trakcie lotu porusza się w wysoką prędkością poddźwiękową (Ma=0,93) na niewielkiej wysokości. Napęd stanowi silnik turboodrzutowy Microturbo TRI-40, do którego powietrze zasysane jest przez cztery wloty, rozmieszczone tak, by umożliwić optymalną pracę silnika nawet w trakcie wykonywania gwałtownych manewrów unikowych. W rejon spodziewanego pobytu celu pocisk przemieszcza się wykorzystując zapisaną w pamięci trasę lotu, a także pokładowy odbiornik GPS oraz inercjalny układ naprowadzania. W ostatniej fazie lotu aktywowany jest wspomniany już wcześniej układ radiolokacyjny, który umożliwia precyzyjny wybór atakowanego celu. Wraz z przyspieszaczem rakietowym na stały materiał pędny, pocisk ma długość 6 m i średnicę 34,8 cm podczas gdy rozpiętość, rozkładanych po opuszczeniu kontenera transportowo–startowego, skrzydeł to 1,38 m. Masa głowicy pozostała bez zmian i wynosi 165 kg. Pod tym względem Exocet zalicza się do pocisków średniej „klasy wagowej”, nieco mniejszą masą głowicy charakteryzuje się np. norweski NSM (120 kg) czy też izraelski Gabriel Mk 5 (150 kg), podczas gdy głowica szwedzkiego RBS-15 waży już ok. 200 kg. Masa startowa pocisku to 780 kg.

Pierwsze strzelania z wykorzystaniem wersji B3C zrealizowano 20 września 2023 roku na, należącym do francuskiej Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia (DGA), poligonie rakietowym znajdującym się na wodach Morza Śródziemnego u wybrzeży wyspy Île du Levant. Platformą startową była fregata Alsace (D656) typu FREMM DA (Frégate Européenne Multimissions de Défense Aérienne – odmiana wyspecjalizowana do zwalczania środków napadu powietrznego).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc