Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Francja wraca do pierwszej ligi w wydatkach zbrojeniowych – trwają prace w parlamencie

Minister Obrony Republiki Francuskiej Florence Parly ujawniła w lutym projekt ustawy o planowaniu obronnym na lata 2019-2025. Jak wynika z zaprezentowanego dokumentu, Francja chce w ciągu kilku lat powrócić do poziomu 2% PKB wydatków na obronność. Na nowy sprzęt dla wojska ma zostać wydane 294,8 mld EUR, z czego 197,8 mld EUR do roku 2023. Chociaż zapowiedź minister Parly jest obiecująca, istnieje obawa, że pozostała część środków w rzeczywistości będzie niższa.

Projekt ustawy pod nazwą „Prawo o planowaniu wojskowym” (fr. Loi de Programmation Militaire) został zaprezentowany 8 lutego i obecnie trwają nad nim prace w parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa. Szacuje się, że nowa ustawa zostanie uchwalona w lecie tego roku. Przewidywane 197,8 mld EUR oznacza średnie wydatki w ciągu najbliższych pięciu lat na poziomie 39,6 mld EUR, a zatem znaczący wzrost w stosunku do budżetu obronnego 2018 roku (34,2 mld EUR), który sam w sobie również jest budżetem wzrostów. Jest to również odpowiedź na, zaprezentowany w październiku ubiegłego roku, Przegląd Strategiczny, z którego wynika, że dla zapewnienia siłom zbrojnym możliwości sprawnego funkcjonowania w nowych warunkach bezpieczeństwa niezbędnym jest stworzenie nowego, zbalansowanego modelu wojska.

Minister Obrony Republiki Francuskiej Florence Parly

Minister Obrony Republiki Francuskiej Florence Parly – Zdjęcie pt. “Florence Parly” autorstwa Raul Mee (EU2017EE) opublikowane na licencji CC BY 2.0.

Nowe prawo skupia się na czterech głównych elementach, które wymagają zmian i dodatkowego finansowania, mianowicie:

  • Na żołnierzu, w szczególności zaś okazywanemu mu wsparciu, odpowiedniemu wyszkoleniu, gotowości operacyjnej i osobistym wyposażeniu. Przykładem planowanych zakupów w tym obszarze jest wprowadzenie nowych ognioodpornych mundurów dla wszystkich żołnierzy służących na misjach zagranicznych, nowych kamizelek kuloodpornych, hełmów i większej dostępności sprzętu CBRN.
  • Na odnowie zdolności operacyjnych poprzez wyposażenie poszczególnych rodzajów wojsk w nowoczesny sprzęt, np. nowe średnie pojazdy opancerzone; ostatnie trzy fregaty typu FREMM, okręt podwodny typu Barracuda; bezzałogowe aparatów latających Reaper; nowe samoloty Rafale i modernizację istniejących Mirage 2000D; 12 samolotów tankowania powietrznego; a także modernizację sił odstraszania atomowego.
  • Na wzrost gwarancji w zakresie strategicznej autonomii i wsparcie Europy jako podmiotu w tym obszarze. Przykładami planowanych działań są tutaj: 1,6 mld EUR na walkę w cyberprzestrzeni; 1500 nowych etatów w agencjach wywiadowczych i 4,6 mld EUR na nowe wyposażenie (m.in. pojazdy bezzałogowe, walkę elektroniczną); po dwa nowe sztuczne satelity obserwacyjne i telekomunikacyjne oraz jeden nasłuchowy; poszerzenie współpracy międzynarodowej, m.in. wzrost z 20 000 do 30 000 szkolonego personelu zagranicznego przez francuskich instruktorów.
  • Na innowacyjność, zarówno w formie większych środków na badania i rozwój oraz przyspieszenie badań nad głównymi programami zbrojeniowymi, jak również poprzez program transformacji ministerstwa obrony na rzecz lepszego wydatkowania środków. Przykładowe zmiany w tej kwestii to: wzrost wydatków na innowacje z 730 mln EUR do 1 mld EUR; średnie roczne wydatki na poziomie 1,8 mld EUR na przygotowanie nowych programów zbrojeniowych.

Jak widać, francuski projekt ustawy jest dokumentem ambitnym i wskazuje na chęć powrotu tego państwa do grona państw poważnie podchodzących do zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Krytycy nowego prawa wskazują jednak, że największy rokroczny wzrost w wydatkach zbrojeniowych przewidywany jest na lata 2024-2025, tj. na tyle odległej przyszłości, że trudno oczekiwać aby politycy podchodzili do tej zapowiedzi poważnie.

Zdjęcie w nagłówku pt. “In the Ranks of an Ally” autorstwa USAFE AFAFRICA opublikowane na licencji CC BY 2.0.

Kamil Ł. Mazurek

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc