Zaloguj

Formoza szuka dostawcy nowych karabinków modułowych

JW Formoza kolejny raz próbuje zakupić na swoje potrzeby modułowe karabinki, które najprawdopodobniej zastąpią obecnie eksploatowane G36KV. Fot. JW Formoza/Andrzej Krugel

18 grudnia Jednostka Wojskowa Formoza ogłosiła uruchomienie postępowania przetargowego w sprawie zakupu partii karabinów modułowych. Broń ta ma najprawdopodobniej pozwolić na zastąpienie obecnie eksploatowanych przez operatorów jednostki karabinków Heckler & Koch G36KV.


Zgodnie z upublicznionymi informacjami, zamawiający oczekuje na zgłoszenia od podmiotów do 15 stycznia 2021 r. Obok ceny drugim kryterium podlegającym ocenie będzie długość gwarancji na dostarczone produkty. Jak zwykle to bywa, nie upubliczniono liczby karabinków planowanych do zakupu. Ponadto umowa ma zawierać opcję kontraktową. Jest to kolejna próba zakupu broni tego rodzaju – poprzedni przetarg został ogłoszony 16 czerwca i unieważniony 8 lipca. Wówczas powodem był brak ofert w drugim etapie (składania ofert ostatecznych). Powodem tego była specyfikacja istotnych warunków zamówienia, których zapisy doprowadziły do wycofania się podmiotów zakwalifikowanych do zapoznania się z SIWZ i złożenia ofert ostatecznych.

Obecnie podstawowym uzbrojeniem operatorów JW Formoza są karabinki HK G36KV na nabój 5,56×45 mm, które są uzupełniane przez pistolety maszynowe rodziny MP5 na nabój 9×19 mm. Pozostałe jednostki Wojsk Specjalnych w Polsce dokonały standaryzacji uzbrojenia – ich operatorzy wykorzystują HK416. Jest to związane z faktem dotyczącym lepszego przystosowania G36KV do pracy w środowisku morskim.


Wśród podmiotów, które mogą być zainteresowane sprzedażą broni JW Formoza można wymienić należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., mającą w swojej ofercie rodzinę karabinków modułowych Grot. Zgodnie z dostępnymi informacjami, były one oferowane jednostce w czasie poprzedniego postępowania, jednak zapisy SIWZ uniemożliwiły walkę o zamówienie.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Formoza szuka dostawcy nowych karabinków modułowych”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc