Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Finowie zainteresowani nowymi pociskami systemu MLRS

Finlandia chce zakupić do swoich wyrzutni M270 pociski rakietowe o zwiększonym zasięgu. Fot. Wojska Lądowe Finlandii

17 lutego Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Finlandii pakietów 227 mm pocisków rakietowych przeznaczonych do gąsienicowych wyrzutni rakietowych M270 MLRS, znanych pod lokalnym oznaczeniem 298 RsRakH 06.

W ramach autoryzowanego pakietu, który został upubliczniony w momencie przekazania dokumentacji do dalszego procesu zatwierdzenia prowadzonego w Kongresie Stanów Zjednoczonych, wiadomo, że Finlandia jest zainteresowana zakupem 35 pakietów 227 mm pocisków rakietowych dalekiego zasięgu GMLRS ER – 25 z nich obejmuje pociski M30A2, a pozostałe M31A2. Całość, wraz z pakietem usług dodatkowych (obsługą, magazynowaniem, wsparciem techniczno-logistycznym) ma kosztować rząd w Helsinkach do 91 mln dolarów. W momencie podpisania głównym dostawcą ma być korporacja Lockheed Martin.

Każdy pakiet obejmuje moduł z sześcioma pociskami – oznacza to, że potencjalny zakup Finów obejmuje 210 sztuk pocisków obu typów. Pojedyncza wyrzutnia M270 może jednocześnie przenosić i wykorzystywać dwa z nich. Zgodnie z deklaracjami producenta, korporacji Lockheed Martin, oba typu amunicji dalekiego zasięgu pozwalają zwalczać cele odległe o około 150 km od stanowiska ogniowego. Obecnie obie wersje znajdują się na etapie prób armii amerykańskiej, a sprzedaż do Finlandii może być pierwszą związaną z ich eksportem.

Obecnie armia Finlandii eksploatuje 22 wyrzutnie M270, które zakupiono z nadwyżek sprzętowych Niderlandów w 2006 roku. Ich zakup kosztował około 45 mln euro. Przynajmniej część z nich została zmodernizowana w celu wykorzystania pocisków GMLRS oraz ATACMS.

 

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc