Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Finowie zainteresowani nowymi Stingerami

Fot. USMC

1 grudnia amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Finlandii nowej partii przeciwlotniczych zestawów rakietowych Raytheon FIM-92K Stinger, które mają pozwolić na uzupełnienie zapasów magazynowych.

Według dokumentacji, która została upubliczniona w momencie przesłania sprawy do Kongresu Stanów Zjednoczonych, wiadomo, że rząd Finlandii jest zainteresowany zakupem 350 pocisków FIM-92K Stinger, pięciu pocisków FIM-92K przeznaczonych do prób weryfikacyjnych. Dodatkowo pakiet miałby objąć usługi techniczne, transport oraz wsparcie szkolno-logistyczne. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 380 mln USD. W przypadku sprzedaży, głównym realizatorem będzie korporacja Raytheon – producent pocisków FIM-92 Stinger. Jak wskazuje dokumentacja Departamentu Stanu, potencjalna sprzedaż ma na celu do uzupełnienia i rozbudowy narodowego potencjału obronnego i odstraszania. Co ważne, ten neutralny kraj wkrótce ma dołączyć do NATO, co spowoduje, że stanie się naturalnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie.

Planowany zakup przenośnych zestawów przeciwlotniczych przez Finlandię to kolejny tego typu projekt w regionie. Przypomnijmy, 29 listopada Norwegia podpisała kontrakt na zakup polskich Piorunów. Obecnie brak informacji czy rząd w Helsinkach rozważa ogłoszenie postępowania przetargowego na wzór Norwegów.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Finowie zainteresowani nowymi Stingerami”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc