Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Finowie rozpoczynają wybór następcy Hornetów

27 kwietnia Ministerstwo Obrony Finlandii ogłosiło zaproszenie do składania ofert w sprawie zakupu floty wielozadaniowych samolotów bojowych nowego pokolenia, które mają zastąpić obecnie eksploatowane Boeing F/A-18C/D Hornet.

Helsinki chcą zakupić 64 samoloty, które mogą kosztować do 10 mld euro – wśród kandydatów wymienia się producentów amerykańskich (Boeing F/A-18E/F Super Hornet oraz Lockheed Martin F-35A Lightning II), a także europejskich (Saab JAS-39E/F Gripen, Dassault Rafale oraz Eurofighter Typhoon). Nowe samoloty mają zostać wybrane szybko, gdyż wycofywanie Hornetów ma rozpocząć się w 2025 roku.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa na początku przyszłego roku, a według planów wybór oferenta i podpisanie kontraktu ma nastąpić w 2021 roku. Taki kalendarz ma pozwolić na bezpieczne przejście na nowy typ samolotu. Finowie zamówili 64 samoloty F/A-18C/D Hornet na początku lat 90. XX wieku – 57 z nich (wszystkie jednomiejscowe) zostały zmontowane w Finlandii, dostawy zrealizowano w latach 1995-2000. W lotnictwie wojskowym tego kraju zastąpiły dotychczas eksploatowane MiG-21 oraz Saab Draken. Początkowo zakładano, że ich zadaniem będzie obrona powietrzna kraju, jednak w ramach rozszerzenia możliwości zdecydowano się na modernizację i integrację z pociskami manewrującymi AGM-154 JASSM oraz kierowanymi bombami rodziny JDAM.

Ze względu na wielkość zamówienia, przetarg w Finlandii należy do jednego z największych programów zakupu samolotów bojowych w Europie. Z tego też względu może być ważny dla całej piątki producentów, gdyż zabezpieczy na dłuższy czas funkcjonowanie linii produkcyjnych niektórych z nich.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Finlandii
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc