Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Finlandia zainteresowana modernizacją wyrzutni M270 MLRS

Fot. Maavoimat

1 sierpnia amerykański Departament Stanu poinformował o autoryzowaniu fińskiego zapytania ofertowego (Letter of Request) w sprawie możliwości modernizacji artyleryjskich wyrzutni rakietowych M270A1 MLRS do standardu M270A2.

Zgodnie z upublicznionym wnioskiem, który teraz trafił do Kongresu Stanów Zjednoczonych, Finowie są zainteresowani modernizacją nieokreślonej liczy wyrzutni, która może kosztować do 395 mln USD. W przypadku podpisania umowy, Finlandia byłaby kolejnym państwem NATO, które zdecydowałoby się na gruntowną modernizację posiadanych przez siebie M270. Dotychczas korporacja Lockheed Martin, będąca głównym wykonawcą prac, uzyskała kontrakty eksportowe obejmujące prace przy wyrzutniach należących do Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

W ramach programu modernizacji, wyrzutnie M270A2 otrzymują nowe jednostki napędowe, przeprojektowane kabiny załogi (wyposażone w fotele pochłaniające energię detonacji min i improwizowanych ładunków wybuchowych, a także lepiej rozmieszczone z punktu widzenia ergonomii wyposażenie), a także  system kierowania ogniem Common Fire Control System (CFCS), który ma pozwolić w przyszłości na integrację wyrzutni z nowymi typami amunicji.

Finlandia dysponuje łącznie 41 (wg innych źródeł 40) wyrzutniami typu M270, z czego 12 służy do szkolenia. Część z nich (22) zostało odkupionych z nadwyżek sprzętowych Królestwa Niderlandów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc