Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Finlandia kupi izraelski system obrony przeciwlotniczej

Ministerstwo Obrony Republiki Finlandii decyzję o wyborze nowego rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej ma podjąć na początku 2023 r. Na zdjęciu pocisk BARAK ER o zasięgu do 150 km. Fot.: Israel Aerospace Industries.

Ministerstwo Obrony Republiki Finlandii poinformowało, że dostawcą rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej dla Fińskich Sił Obronnych będzie jedna z dwóch firm izraelskich ‒ Rafael Advanced Defense Systems lub Israel Aerospace Industries. Według komunikatu z 5 marca br., finalna decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania ma zapaść na początku przyszłego roku.

Powyższa decyzja oznacza, że postępowanie mające na celu pozyskanie nowoczesnego rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej dla Fińskich Sił Obronnych wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczęło się ono jeszcze w 2018 r. Wówczas akces do procedury zgłosiło 10 potencjalnych dostawców, ale w 2020 r. Helsinki wystosowały zapytania ofertowe tylko do pięciu światowych przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Znalazły się wśród nich: Diehl Defence, Kongsberg Defence & Aerospace, MBDA, Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries. Z komunikatu Ministerstwa Obrony Republiki Finlandii wynika, że wymienione podmioty w listopadzie 2021 r. przedstawiły oferty wstępne. Następnie strona fińska dokonała ich oceny, przy czym – jak podkreślono w komunikacie – szczególnie analizowano osiągi oferowanych systemów OPL. W ocenie Finów, rozwiązania izraelskie okazały się pod tym względem lepsze od konkurencyjnych ofert europejskich i teraz resort obrony w Helsinkach będzie kontynuował rozmowy tylko z nimi. Jak podał fiński resort obrony, przyszły kontrakt będzie obejmował wyrzutnie, pociski rakietowe, radary i integrację z narodowym systemem dowodzenia obroną powietrzną.

Do tej pory nie upubliczniono zbyt wielu informacji dotyczących wymagań, które spełniać ma nowy rakietowy system obrony przeciwlotniczej dla Fińskich Sił Obronnych. W przywołanym już komunikacie podano, że ma się on stać elementem narodowego systemu obrony powietrznej i zapewnić zdolność rażenia celów powietrznych na dużych wysokościach, a cały fiński system OPL ma być w przyszłości zdolny do rażenia celów na „wszystkich zakresach wysokości”.

Należy przy tym pamiętać, że obecnie Fińskie Siły Obronne dysponują 24 wyrzutniami systemy obrony powietrznej NASAMS 2 z pociskami AMRAAM. Według dostępnych informacji mogą one zwalczać cele powietrzne w odległości ok. 30 km i na wysokości do 15 km. 

Oznacza to, że rakietowy system obrony przeciwlotniczej, który wkrótce ma zostać zakupiony przez Republikę Finlandii, będzie zwalczał cele na większych odległościach i wysokościach. O ile jest to prawda, to można przewidywać, że firma Rafael Advanced Defense System w fińskim postępowaniu oferuje system David Sling lub SPYDER-MR/LR, a Israel Aerospace Industries system Barak MX.

Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania fiński resort obrony ma podjąć na początku 2023 r., zaś same dostawy – według wcześniejszych zapowiedzi – mają zostać zrealizowane w okresie do końca bieżącej dekady.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc